Fidan üretiminde torba içinde kullanılan gelişme ortamının özellikleri ve değişik anaçlar üzerine aşılanmış çeşitli turunçgil fidanları yapraklarının besin elementleri içerikleri
- Tez No: 25282
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
48 ÖZET Bu çalışmada, sera koşullarında yetiştirilen çeşitli portakal, limon ve mandarin fidanlarının tür ve çeşitleri arasında beslenme yönünden benzerlikler ya da farklılıklar ile her bir türün içerdiği besin elementleri arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Fidanların yetiştirilmesi, harç karışımı olarak adlandırılan topraksız ortamda yapılmış ve bu karışımı hazırlamak için torf ve ince kum materyalleri belirli oranlarda karıştırılarak, içerisine kimi makro ve mikro bitki besin elementleri katılmıştır (Bu işlem Ç.ü. Subtropik Meyveler Arş. ve Uyg. Mrk. tarafından yapılmıştır). Hazırlanan bu gelişme ortamı içerisinde yetiştirilen turunçgil fidanlarından mayıs ve ekim aylarında olmak üzere iki ayrı periyotta yaprak örnekleri alınarak bu yaprakların içermiş olduğu kimi bitki besin elementleri analiz edilmiştir. Yaprak analizleri için toplanan örnek sayılarının eşit ve kimilerinde yeterli olmaması ve analizlerden elde olunan değerlerin geniş sınırlar arasında değişmesi analiz verilerinin yorumunu güçleştirmiştir. Analiz verilerinde bu değişkenliğin olası nedenleri; gelişme ortamının hemojen hazırlanamaması, torbalara doldurulan gelişme ortamının havalanma, sulama ve sulama ile birlikte gübreleme gibi kültürel işlemlerin torbadan torbaya değişiklik göstermesi olabilir. Gelişme ortamlarına uygulanan sulama ve gübreleme ile birlikte köklerin havalanma koşullarındaki olası farklılık ve sera koşullarında gölgelenme ya da havalanmadaki ayırım nedenleri, besin elementleri alımı ve yaprak bileşiminde görülen değişkenliğe yol açabilir49 Bütün fidanlarda total demir düzeyleri yeterli sınırın üzerinde bulunmasına karşın fidanların yaklaşık 2/3 'ü ya da daha fazlası total azot, potasyum ve mangan elementleri bakımından, %12.33'ü total fosfor, %22.49'u total çinko ve %44-50 kadarı da total bakır yönünden yetersiz beslenme düzeylerinde olduğu bulunmuştur. Analizler sonucu elde edilen verilerde yapılan korelasyon hesaplamalarına göre, mandarin örneklerinde %5 ve %1 düzeylerinde önemli ve limon örneklerinde ise %N ile P, Zn ve Mn arasında önemli olmayan negatif bir ilişki gözlenmiştir. öte yandan, yine mandarin örneklerinde %P ile %K ve portakal fidanlarında %N ile %K, %K ile Mn ve %P ile Zn ve Mn ve %K ile Fe arasında pozitif korelasyonların varlığı gözlenmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
.50 SUMMARY In this study, the similarities and the differences with respect to nutrition between varieties and species of assorted orange, lemon and mandarin seedlings raised under greenhouse conditions, and correlations among nutrient elements that each species contains, were investigated. Seedlings were raised in soilless mixture which is called mortar mixture. To prepare this mixture, peat moss and fine sand materials were mixed at determined rates. Some macro and micro plant nutrient elements were added to this mixture (This treatment was made by Subtropic Fruits Research Center of Çukurova University). Leaf samples of these citrus seedlings raised in this growth medium were taken at two different periods, May and October, and some plant nutrient elements that the sample leaves contain were analysed. Interpretation of the data analysis was difficult because the numbers of samples taken for leaf analyses were not equal and sufficient for some samples, and values obtained from the data analysis varied between wide limits. The probable reasons for this situation might be that the growth medium could not be prepared homogeneously and that variation occured from bag to bag in cultural treatments such as ventilation, irrigation and fertilization with irrigation. Probable differences in the ventilation conditions of roots with irrigation and fertilization applied to growth mediums, and differences in shade or ventilation might have caused the change seen in leaf composition and absorption of nutrient elements. Although it was found that total iron levels in all51 seedlings were above the limit of adequacy, 2/3 or more of seedlings were found to be insufficient with respect to total nitrogen, potassium and manganese, 12-33 % of seedlings with respect to total phosphorous, 22-49 % of seedlings with respect to total zinc, and 44-50 % of seedlings with respect to total copper. According to correlations obtained from analyses, negative significant correlations at levels of 5 % and 1 % between N % and P %, N % and Zn in mandarin samples were found. Insignificant negative correlations between N % and P, Zn, Mn in lemon samples were found. On the other hand, positive correlations between P % and K % in mandarin samples, between N % and K %, K % and Mn, K % and P %, Zn and Mn.. K % and Fe in orange samples were found.