Talep tahmin yöntemlerinin orman ürünlerine uyarlanması
Demand forecast to suit the requirements of forest products
- Tez No: 121063
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET 'TALEP TAHMİN YÖNTEMLERİNİN ORMAN ÜRÜNLERİNE UYARLANMASI' Bir yatının karan verildiğinde, öncelikle üretilecek mala veya hizmete ne kadar talep olacağının bilinmesi gerekir. İşte bu nedenle talebi tahmin etmeye yönelik çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Talep tahmin yöntemlerinde genellikle geçmiş dönemlerdeki talepler üzerinde yapılan çeşitli analizler kullanılır. Bunun yanında talebi etkileyecek diğer faktörlerin (örneğin gelir, nüfus... vb.) değişimlerinin, talebi ne yönde ve ne kadar etkileyeceğinin istatistiki formüllerle analizinden yararlanılır. Ormancılıkta idare süresi çok uzun olduğu için, talep tahmini daha da önem kazanır. Talep edilecek dönem 2-3 veya 8-10 yıl değil, bazen 100, bazen ise 200 yıl sonrası olabilmektedir. Türkiye'de ormancılık sektöründe, birçok üründe, üretilen miktar, talep edilen miktarı karşılamamaktadır. Yapılan tahminler bu durumun gelecek dönemlerde de artarak devam edeceği sonucunu vermektedir. Bu arz açığım kapatabilmek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. VI-
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'DEMAND FORECAST TO SUIT THE REQUIREMENTS OF FOREST PRODUCTS' When a decision of investment has been taken first we should know that how big is the demand of product or service which will produce. That's why we use some methods of the demand forecast. Analysis of demand in the past is used demand forecast methods. And also change in the value of other factors (Example income, population and etc.) that effect the demand are very important for demand forecast. And we use some statistics methods to measure the effect on the amount of the demand. The period of production at forestry is longer than the other sectors. That's why demand forecast is very important for forestry. The period of demand forecast is not 2- 3 years or 8-10 years. It may be 100 or 200 years. Amount of production is not enough for the demand at forestry sector in Turkey. In order to forecast, this situation will be going on in near future. Some measures taken to prevent the increase in the lack of supply. -vn-