Çanakkale bölgesindeki piritli kaolenlerin seramik sanayiinde kullanılabilir hale getirilmesinin araştırılması
Investigation of beneficiation of pyritic kaolins from Çanakkale region for use in ceramics industry
- Tez No: 121062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET ÇANAKKALE BÖLGESİNDEKİ PİRİTLİ KAOLENLERİN SERAMİK SANAYİİNDE KULLANILABİLİR HALE GETİRİLMESİNİN ARAŞTIRILMASI Kaolin killeri çoğunlukla kaolinit minerallerinin oluşturduğu sedimanter yataklarda doğal olarak bulunur, bu yataklardaki tipik empüriteler; demir oksitler, titanlı demirli mineraller, silikatlar, feldspatlar, mikalar, sülfîtler ve organik maddelerdir. Dünyada üretilen kaolin minerallerinin çoğu kağıt endüstrisinde kaplama ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu mineraller ayrıca mükemmel dolgu malzemeleri, taşıyıcı ve seyreltici olarak, boya, plastik, çimento, lastik, ilaç gibi çeşitli endüstriyel ürünlerde kullanılırlar. Üretim ve tüketim miktarlarının gün geçtikçe artması bu sektörde yeni araştırmaların yapılmasını, yeni bulunan sahaların sektörel bazda incelenmesini ve kullanılmayan killerin zenginleştirme yöntemleriyle endüstriye kazandırılması çalışmalarım arttırmıştır. Kaolenlerin kullanım için kabul edilebilir hale getirilmesi, tüvenan kaolen yataklarından çeşitli empüritelerin temizlenmesini gerektirmektedir. Renkli empüriteler, özellikle titanlı demirli mineraller ve demir oksitler genellikle köpük flotasyonu, yüksek gradyanlı manyetik ayırma, seçici flokülasyon ve liç ile kaolen bünyesinden uzaklaştırılırlar. Bu çalışmada killer hakkında genel bilgiler verilip, özellikleri oluşumları, kullanım alanları, üretim, tüketim ve rezerv özellikleri hakkında incelemeler yapılmıştır. Teze konu olan Çanakkale bölgesindeki piritli kaolenlerin zenginleştirilerek seramik sanayiinde kullanılmasının olanakları araştırılmıştır. Kalemaden A.Ş.'ah Duman Kaolen Ocağından sağlanan kaolenlerin zenginleştirilmesi için bir dizi deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmalara esas olan kaolenlerin yapılan kimyasal analiz sonuçlarında numunenin içeriği; % 17,20 A1203, % 71,14 Si02, % 2,17 Fe203, % 0,19 Ti02 % 0,52 CaO, % 0,01 MgO, % 3,39 K20, % 2,04 Na20 ve % 3,08 A.Z. olarak belirlenmiştir. Bu numuneler yüksek Fe203 ve düşük AI2O3 oranlan nedeniyle seramik sanayiinde kullanılmaya uygun değildir. Zenginleştirme deneyleri kapsamında hidrosiklon ve flotasyon deneyleri yapılmıştır. Hidrosiklon deneyleri sonucunda AI2O3 oranında yükselme görülmesine karşın Fe2O3'ün uzaklaştırılamadığı saptanmıştır. Konvansiyonel ve ultrasonik flotasyon Bu Çalışma İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonunca Desteklenmiştir. Proje No: T-965/1 9022001deneyleri sonucunda Fe203 %1,20'ye kadar indirilmiş fakat AI2O3 oranı %22 de kalmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda cevherin AI2O3 oranının yükseltilmesine rağmen Fe203 oranının yüksekliği kaoleni, seramik sanayiinde tek basma kullanılmaz kılmaktadır. Cevher kullanılan killerle harman edilerek tüketilebilir. Fe2Û3 oranında bir azalma olma ihtimali düşünülerek hidrosiklon ürünlerine, manyetik ayırma veya kolon flotasyonu uygulanabilir. Bu Çalışma İstanbul Üniversitesi Arastana Fonunca Desteklenmiştir. Proje No: T-965/1 9022001 Y
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF BENEFICIATION OF PYRITÎC KAOLINS FROM ÇANAKKALE REGION FOR USE IN CERAMICS INDUSTRY Kaolin clays are naturally occurring in sedimentary deposits composed largely of kaolinite mineral. Typical impurities in these deposits are iron oxides, titaniferous minerals, silica, feldspar, mica, sulfides and organic matter. The majority of kaolin clay produced in the world is used in paper industry as coating and filler materials. This mineral also makes an excellent filler, carrier and diluent in a variety of industrial products such as paints, plastics, cement, rubber, pharmaceuticals. Since production and consumption amounts are increased day by day, there is necessity to research and investigation of the newly discovered clay depositesin order to evalvate them by use of mineral processing methods for their possible use in ce industry. To make kaolin acceptable for use, crude kaolin deposits require beneficiation to remove the associated impurities. The colored impurities, specifically titaniferous minerals and iron oxides, are generally removed by reverse froth flotation, high gradient magnetic separation, selective flocculation and leaching. In this study, general information about clays, their properties, mineral deposits, use areas, production, consumption rates are given as well as their reserves mentioned. Çanakkale region's kaolin clays with pyrite containing impurities were studied and subjected to some mineral processing methods to produce a concentrate suitable for ceramics industry in this master thesis. A series of concentration experiments were carried out on kaolin sample supplied from Kalemaden Inc. from Çanakkale-Duman kaolin deposits. Chemical analyses which applied on the main samples show that the kaolin sample consist of ; % 17,20 A1203, % 71,14 Si02, % 2,17 Fe203, % 0,19 Ti02 % 0,52 CaO, % 0,01 MgO, % 3,39 K20, % 2,04 Na20 ve % 3,08 LOI. Because of the high percentage of Fe203 and low percentage of AI2O3, this sample can not be used in ceramic sector as crude. This Work Was Supported by the Research Fund of University of İstanbulProject NumbenT-965/1 9022001 XTHydrocyclone and flotation experiments were carried out within the range of mineral processing techniques. After hydrocyclone experiments it is observed that ratio of Fe203 could not be removed though the ratio of AI2O3 was increased. As a result of conventional and ultrasonic flotation Fe2Û3 was decreased up to 1,20 % while AI2O3 become fixed at the percentage of 22 %. A result of conducted experiments; altough the ratio of AI2O3 could be increased, the ratio of Fe2Ü3 makes the kaolin sample unusable in ceramic industry. Kaolin sample can be used when mixing with other clays. Magnetic or column flotation techniques can be applied to the hydrocyclone products, thinking out posibility of decreasing of Fe203 ratio. This Work Was Supported by the Research Fund of University of îstanbuIProject NumbenT-965/1 9022001 YTT