Donmuş kızılçam (Pinus brutia ten. ) ve karaçam (Pinus nigra arnl. ) gençlik ve olgun odununda bazı mekanik özelliklerin değişimi
Some mechanical properties of frozen juvenile and mature wood of Pinus nigra var. pallasiana arnl. and Pinus brutia ten.
- Tez No: 121064
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET DONMUŞ KIZILCAM (Pinus brutia Ten.) ve KARAÇAM (Pinus nigra Anıl.) GENÇLİK ve OLGUN ODUNUNDA BAZI MEKANİK ÖZELLİKLERİN DEĞİŞİMİ Bu çalışma, Kızılcam ve Karaçam donmuş numunelerinde (- 26°C de dondurulmuş) bazı mekanik dirençlerle ilgili değerlerin genç ve olgun odunda değişiminin belirlenmesini konu almıştır. Bu amaçla uygulanan mekanik denemeler; liflere paralel doğrultuda basınç, eğilme, eğilmede elastikiyet modülü, dinamik eğilme, liflere paralel doğrultuda makaslama, yarılma, liflere dik doğrultuda çekme, janka sertlik direncidir. Denemeler ilgili Türk Standartlarına göre yürütülmüştür. Deney sonuçlarında elde edilen mekanik özelliklere ait ortalama değerler şu şekildedir; Kızılcama ait donmuş genç odun numunelerinde liflere paralel doğrultuda basınç direnci 31,051 N/mm2, eğilme direnci 75,133 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 7101,865. N/mm2, dinamik eğilme direnci 0,375 kg/cm2, liflere paralel doğrultuda makaslama direnci 7,535 N/mm2, yarılma direnci 0,671 N/mm2, liflere dik çekme direnci 2,100 N/mm2, enine kesitte sertlik direnci 48,192 N/mm2, teğet kesitte sertlik direnci 39,847 N/mm2, radyal kesitte sertlik direnci 35,474 N/mm2'dir. Kızılcama ait donmuş olgun odun örneklerinde ise liflere paralel doğrultuda basınç direnci 37,385 N/mm2, eğilme direnci 102,630 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 10123,07 N/mm2, dinamik eğilme direnci 0,451 kg/cm2, liflere paralel doğrultuda makaslama direnci 8,296 N/mm2, yarılma direnci 0,673 N/mm2, liflere dik yönde çekme direnci 2,531 N/mm2,enine kesitte sertlik direnci 52,22 N/mm2, teğet kesitte sertlik direnci 39,908 N/mm2, radyal kesitte sertlik direnci 41,010 N/mm2'dir. Karaçama ait donmuş genç odun numunelerinde ise liflere paralel doğrultuda basınç direnci 29,139 N/mm2, eğilme direnci 102,260 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 8635,628 N/mm2, dinamik eğilme direnci 0,608 kg/cm2, liflere paralel doğrultuda makaslama direnci 7,926 N/mm2, yarılma direnci 0,708 N/mm2, liflere dik yönde çekme direnci 2,104 N/mm2, enine kesitte sertlik direnci 48,600 N/mm2, teğet kesitte sertlik direnci 42,348 N/mm2, radyal kesitte sertlik direnci 40,002 N/mm2'dir. Karaçama ait donmuş olgun odun numunelerinde ise liflere paralel doğrultuda basınç direnci 31,811 N/mm2, eğilme direnci 105,095 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 10188,8 N/mm2, dinamik eğilme direnci 0,542 kg/cm2 liflere paralel doğrultuda makaslama direnci 8,812 N/mm2, yarılma direnci 0,743 N/mm2, liflere dik yönde çekme direnci 2,171 N/mm2, enine kesitte sertlik direnci 52,512 N/mm2, teğet kesitte sertlik direnci 46,877 N/mm2, radyal kesitte sertlik direnci 43,218 N/mm2'dir. vnYapılan istatistik testler sonucunda %95 güven düzeyinde her iki türde de yapılan mekanik testlerde Kızılcam donmuş genç ve olgun odunu arasında liflere dik yönde çekme, liflere paralel yönde basınç direnci, liflere paralel yönde makaslama direnci, radyal kesitte sertlik direnci, dinamik eğilme direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü için farklılık varken, yarılma direnci, enine ve teğet kesitte serttik direnci için farklılık yoktur. Karaçam için liflere paralel yönde basınç ve liflere paralel yönde makaslama direncinde fark varken, liflere dik yönde çekme, yarılma, enine, radyal ve teğet kesitte sertlik, dinamik eğilme, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü için fark yoktur. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOME MECHANICAL PROPERTIES OF FROZEN JUVENILE AND MATURE WOOD OF Pinus nigra var. Paflasiana Aral. AND Pinus brutia Ten. The subject of this study is to determine some mechanical properties of frozen juvenile and mature wood (frozen at -26°C) of Pinus nigra and Pinus brutia. These mechanical tests are; compression strength, bending strength, modulus of elasticity, impact strength, shearing strength, cleavage strength, tensile stress perpendicular to grain, static hardness, The mechanical tests have been suitable to standarts of TSE. According to the results of the mechanical tests, the specimens of the frozen juvenile wood of Pinus brutia; the compression strength is 31,051 N/mm2, the bending strength is 75,133 N/mm2, the modulus of elasticity is 7101,865 N/mm2, the impact strength is 0,375 kg/cm2, the shearing strenth is 2,100 N/mm2, the cleavage strength is 0,671 N/mm2, the tensile stress perpendicular to grain is 2,100 N/mm2, the static hardness for cross section is 48,192 N/mm2, the static hardness for tangential section is 39,847 N/mm2, the static hardness for vertical section is 35,474 N/mm2. The specimens of the frozen mature wood of Pinus brutia\ the compression strength is 37,385 N/mm2, the bending strength is 102,630 N/mm2, the modulus of elasticity is 10123,07 N/mm2, the impact strength is 0,451 kg/cm2, the shearing strength is 2,531 N/mm2, the cleavage strength is 0,673 N/mm2, the tensile stress perpendicular to grain is 2,531 N/mm2, the static hardness for cross section is 52,22 N/mm2, the static hardness for tangential section is 39,908 N/mm2, the static hardness for vertical section is 41,010 N/mm2. The specimens of the frozen juvenile wood of Pinus nigra; the compression strength is 29,139 N/mm2, the bending strength is 102,260 N/mm2, the modulus of elasticity is 8635,628 N/mm2, the impact strength is 0,608 kg/cm2, the shearing strength is 7,926 N/mm2, the cleavage strength is 0,708 N/mm2, the tensile stress perpendicular to grain is 2,104 N/mm2, the static hardness for cross section is 48,600 N/mm2, the static hardness for tangential section is 42,348 N/mm2, the static hardness for vertical section is 40,002 N/mm2. The specimens of the frozen mature wood of Pinus nigra; the compression strength is 31,811 N/mm2, the bending strength is 105,095 N/mm2, the modulus of elasticity is 10188,8 N/mm2, the impact strength is 0,542 kg/cm2, the shearing strength is 8,812 N/mm2, the cleavage strength is 0,743 N/mm2, the tensile stress perpendicular to grain is 2,171 N/mm2, the static hardness for cross section is 52,512 N/mm2, the static hardness for tangential section is 46,877 N/mm2, the static hardness for vertical section is 43,218 N/mm2. KAccording to the statistics of the mechanical tests at 95 % confidence level for both type of tree there is a significant difference between juvenile and mature wood of Pinus brutia for tensile stress perpendicular to grain, compression strength, shearing strength, static hardness for vertical section, impact strength, bending strength, and modulus of elasticity where as there is not a significant difference for cleavage strength, static hardness for cross and tangential section. And for Pinus nigra there is a significant difference for compression strength and shearing strength where as there is not for tensile stress perpendicular to grain, cleavage strength, static hardness for cross, vertical and tangential section, impact strength, bending strength and modulus of elasticity. X