Çok parçacıklı sistemlerde simülasyon yöntemi
Simulation method in many body systems
  1. Tez No: 121073
  2. Yazar: BAHADIR CIRIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında sıvılarda simulasyonun önemi vurgulanarak, sıvıhal fiziğindeki yeri anlatılmış ve simulasyon modelinin temelini oluşturan yöntemlerden biri olan Moleküler Dinamik (MD) incelenmiştir. (MD) için önemli uygulama alanlarından olan çok parçacıklı sistemlerin meydana getirdiği etkileşmeler ve bazı potansiyel modelleri açıklanmıştır. Bu potansiyel modellerinin kullanıldığı moleküler yapılarının geometrisi, enerji ve 'frekanslarına ait bulunmuş olan model sonuçları mevcut deneysel verilerle ve kuvantum kimyası sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Yine bu tez çalışmasında Z. Akdeniz, G. Pastore ve M.P. Tosi'nin geliştirdiği, iyonik sistemlerdeki moleküler kümelerin yapısı ile frekans hesaplamalarında kullanılan ve birçok çalışmada başarılı sonuçlar vermiş olan potansiyel modellerinin oluşmasına olanak sağlayan bilgisayar simulasyon programında giriş parametrelerinin toplu olarak kullanımı sağlanmıştır. Ayrıca bu bilgisayar simulasyon programı zaman açısından etkin kullanım avantajına sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis study, we have explained where simulation is in liquid state physics with emphasize the simulation in liquid and we have studied Molecular Dynamic (MD) which is one of the method for main of the simulation model. We have explained some potential models and interactions which has important application areas for (MD) existing from many body systems. The model results, used in these potential models, for the geometrical structure, energies and frequencies are reported in Tables, where they are compared with available experimental data and ab initio calculations. Also in this study, we made a new arrangement which supply to use all entering parameters together in computer simulation programme which has developed for the structure of molecular clusters and frequencies calculations in ionic systems and supply possibility to form potential models giving the successful results by Z. Akdeniz, G. Pastore and M.P. Tosi. However, this computer simulation programme has advantage using time effectively.