MOS transistörlerdeki sıcak taşıyıcı etkisinin modellenmesi
The Modelling of hot carrier effect in MOS transistors
  1. Tez No: 121075
  2. Yazar: ARDA ARDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KUNTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET... MOS TRANZISTORLERDEKI SICAK TAŞIYICI ETKİSİNİN MODELLENMESİ Bu çalışmada, sıcak taşıyıcıların MOS tranzistörler üzerindeki etkileri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde boyutları birbirinden farklı iki tranzistör kullanılmıştır. Stres uygulaması sonucunda savak akımının arttığı ve buna bağlı olarak eşik geriliminin azaldığı görülmüştür. Deneysel sonuçlardan hareket edilerek, literatürde verilen ve parametrelerin belirlenmesi açısından zorluklar gösteren modellere bir alternatif oluşturmak üzere Weibull dağılımı ile istatistiksel kestirime dayanan parametrik bir yöntem önerilmiştir. Hesaplanan ve ölçülen değerler karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar uyum sağlamış böylelikle önerilen yöntem doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE MODELLING OF HOT CARRIER EFFECT IN MOS TRANSISTORS In this study the degradation in the threshold voltage and the drain current is observed by the operating the MOSFET under voltage stress conditions. Two transistor with different sizes are used for the experiments. The threshold voltage decrease by the increment of the drain current is observed after the experiments. By using the Weibull distribution, a parametric method which depends on statistical estimation, is proper to be an alternative for the given models in the literature whose parameters are difficult to determine. The observed and the estimated values of the degradation are compared with each other. It is verified with the method that estimated and the observed results are compatible. XI