İnşaat proje yönetiminde başarıya etkiyen parametrelerin araştırılması ve tam zamanında (JIT) proje yönetimi simülasyonu
Research for parameters act on accomplishment in construction project management and just in time project management simulation
  1. Tez No: 121076
  2. Yazar: ENGİN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnşaat Üretimi yüklenicileri kaynaklarını aldıkları bir çok proje arasında paylaştırırlar. Program, bir grup projeyi koordinasyonlu biçimde yönetmektir. Bu projeleri ayrı ayrı yönetmenin faydalı olmadığı durumlarda gereklidir. Bu anlamda, her bir yüklenici kendine ait programı yönetir. Pazarda stok ile talep dengesi stok tarafına kaydığı zaman program yönetiminin önemi anlaşılır. Bu tür bir ortamda, yüklenicilerin riskleri götürü bedel kontratlı projelerinde artacaktır. İlk başlarda yükleniciler Tam Zamanında İnşaat, Tedarik Zinciri Yönetimi gibi yöntemlerle maliyeti düşürmeye çalışacaktır. Fakat pazar fiyatları eşik değeri gibi belli sınırların altına düştüğünde, maliyet aşımı riskleri yükselecek ve birçok proje bütçe açığıyla son bulacaktır. Bu nedenle eşik değerlerinin önceden ortaya çıkarılması yükleniciler için önem taşımaktadır. İşin paketlere bölünüp, bu paketlerden sorumlu kişilerin atanması ve bu kişilerin işin her bir bölümü için eşik değerlerini bulması tavsiye edilmektedir. Bu tez çalışmasında, performansının iyi bir inşaat program yönetimi ile arttırılmasıyla, proje başarısının sağlanması araştırılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
Engineering, procurement and construction contractors for construction industry allocate their resources for multiple projects awarded by their clients. Program is defined as a group of projects managed in a coordinated way to obtain benefit not available from managing them individually. In this sense, contractors are managing a program of their own. When supply and demand balance of market shift in over supply side, importance of a program management will be soon realized. Because the contractor's risk of the fixed price contract projects increases in such environment. In the early stage, contractor will try to minimize cost by all means such as Just-in-time (JIT) construction, supply chain management. But as the market price goes down beyond certain limit, i.e. threshold value, cost overrun risks is heightened and many project end up with deficit. Thus early detection of the threshold value becomes very important for the contractor. It is proposed to break down the work to packages, assign accountable person for this packages and make this person find out threshold value for each division of the work. In this research, accomplishment of the project by increasing the performance with a good construction schedule management is studied. VIII