Emirgan parkında kullanıcı memnuniyet derecelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of user satisfaction degrees in Emirgan park
  1. Tez No: 121078
  2. Yazar: NİLÜFER KART
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET“Emirgan Parkı' nda Kullanıcı Memnuniyet Derecelerinin Değerlendirilmesi”Bu çalışmanın amacı, kent ölçeğinde hizmet sağlaması gereken yeşil alanlardan olan Emirgan Parkı'nın, mevcut doğal ve kültürel dokusunun irdelenip, korunarak bakımının sağlanması, kullanıcı isteklerim ne derece karşıladığının, kent halkının açık alan gereksiniminin karşılanmasına ne derece yardımcı olduğunun belirlenmesi ile kent parklarının sürdürülebilir kullanımlarının kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ele alınmasına yönelik öneriler getirmektir. Çalışmada öncelikle araştırma alam ve yakın çevresinin sörvey ve analizi yapılarak günümüz koşullan hakkında bilgiler edinilmiştir. Alanın geçmiş ve günümüz arasındaki farklılıkları ve benzerliklerinin görsel yönden de ortaya konulması amacıyla alanın çeşitli yerlerinden fotoğraflar çekilmiştir. Ayrıca Emirgan Parkı 'nda bulunan fonksiyonların niteliği ve donatıların kalitesi incelenip fotoğraflarla görsel olarak da belirlenmiştir. Sarıyer İlçesi, Emirgan Mahallesi Muhtarlığı ile görüşülerek Emirgan Mahallesi ve Emirgan Korusu hakkında genel bilgiler alınmış, istek ve şikayetler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Söz konusu çalışmanın amacına ulaşılabilmesi için edinilen bilgiler ışığında araştırma alanında anketler yapılmıştır. Kullanıcı gereksinim ve tercihlerinin ayrıntılı bir biçimde saptanabilmesi amacıyla hazırlanan anketlerin birinci bölümünde kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısına ilişkin, ikinci bölümünde ulaşıma, üçüncü bölümünde kullanımlara, dördüncü bölümünde ise donatılara ilişkin sorular sorulmuştur. Anket verilerinin değerlendirilmesi sonucunda da kullanıcı istekleri belirlenmiştir. Tartışma ve Sonuç bölümünde, elde edilen tüm literatür bilgileri ve anket sonuç verileri ışığında araştırma alanının, fonksiyon ve donatı elemanları açısından kullanıcı gereksinimlerini ne derece karşıladığı, alanın sosyal ve fiziksel yapısından kullanıcıların memnuniyet durumlarının ne olduğu açıklanmış ve bunun ışığında araştırma alanımızın doğal dokusunun korunup, mevcut kaynaklatın en iyi şekilde değerlendirildiği, kullanıcı istek ve gereksinimine yönelik planlama ve tasarım önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Anket çalışması ile parkta güvenlik sorunu, bakım ve donatı yetersizliği saptanmış olup, özellikle çocuk oyun alam ve spor alanı kullanıcılar tarafından xııbeğenilmeyen ve tercih edilmeyen alanlardır. Kullanıcılar alanda en çok su öğesi ve çevresinde vakit geçirmekten hoşlanırken, alanın doğal güzelliği de kullanıcıların bu parkı tercih etme sebebini oluşturmaktadır. Anket sonuçları dışında alanda personel yetersizliği ve yönetim boşluğu saptanmış olan önemli bulgular olarak sayılabilir. Bu tez çalışmasında Emirgan Parkı'nın doğal dokusunun korunması, mekansal kalitesinin arttırılması ve kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden ele alınarak revizyonunun yapılması gerekliliği sonucu ortaya çıkmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“THE EVALUATION OF USER SATISFACTION DEGREES IN EMIRGAN PARK”The purpose of this study is to evaluate, preserve and maintain the existing natural and cultural structure of our study area which should serve in city scale, determine how well it satisfies the needs of the users and at what degree it serves the citizens open public space needs, as well as to give suggestions on handling the continues usage according to the wills and needs of the users. The first stage of this study was a survey analysis of the site and its near surroundings, to collect information and determine the current conditions of the area. To point out the changes and similarities in the site between the past and today, photographs have been taken from various points and were compared with the historical pictures of the area. Also the function of the units and the quality of the equipments in Emirgan Park were analyzed and determined visually by photographs. General information about the vision, wills and complains for Emirgan District and Emirgan Woods were gathered by getting in touch with the Sarıyer County, Emirgan District chiefs office. The study and collected information was supported by questionnaires, to get the facts and information about the user's view. The questionnaires prepared to determine the needs and preferences of the users in detail consisted of questions about the social - economic structure of the users in the first section, transportation to and from the site in the second section, usage of the functions in the area in the third, and equipment in the forth section. By evaluating the data collected from the questionnaires, user's preferences and wills were determined. As a result of the questionnaires, security problems in the park, insufficiency of maintenance and equipment were determined. Children playing areas and sports facility areas were determined to be the particularly disliked areas. The users mostly liked to spend their time around the water feature during their visits, and the natural beauty of the park was the main reason for them to prefer this park. Besides the data of the questionnaires, insufficient staff and lack of management were important facts determined. XTVThe result of this thesis is that the Emirgan Park's natural structure should be preserved, the quality of its spaces should advance, and the park should be revised according to the wills and needs of the users. In the discussion and conclusion part of the thesis, under the light of all the collected literal information and data from the questionnaires, the area's functional and structural elements sufficiency, its social and physical structures pleasing degree was examined and explained. Accordingly, the need of preserving and reconsidering the park towards the wills and needs of the users was tried to be pointed out by some planning and designing suggestions. XV