Kuzey Ege denizi'nde bulunan bazı yumuşak mercan (gorgon) türlerinin popülasyon yapısı üzerine araştırmalar
Studies on population structure of some soft coral (gorgonian) existing in Northern Aegean sea
- Tez No: 121080
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Kuzey Ege Denizi' nde Bulunan Bazı Yumuşak Mercan (Gorgon) Türlerinin Populasyon Yapısı Üzerine Araştırmalar Bu çalışmada Kuzey Ege Denizi'nin Türkiye kıyılarında yaşamakta olan yumuşak mercan (gorgon) türleri ve bunların yayılım alanları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu yolla Türkiye denizlerinin bentik biyolojik çeşitliliğinin tanımlanmasına katkıda bulunulması ve gorgon türlerinin biyolojisi, üremeleri, ülkemiz sularındaki dağılımları ve korunmalarıyla ilgili çalışmalara zemin hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 12.05.1999 - 26. 05. 2002 tarihleri arasında, bölgeyi temsil edecek şekilde belirlenen 9 ayrı istasyonda çalışılmıştır. Bu istasyonlarda sürdürülen tarama çalışmaları sırasında standart SCUBA teçhizatı kullanılarak toplam 66 dalış gerçekleştirilmiş ve 58 saat 45 dakika sualtında çalışılmıştır. Yapılan örneklemelerin analizi sonucunda 2 familyaya ait toplam 3 gorgon türü (Eunicella singularis, Eunicella cavolinii, Paramuricea clavata) taspit edilmiştir. Bu türlerden ikisi (E. singularis ve E. cavolinii) Türkiye denizleri için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerin derinlik limitleri ve substrat seçimleri ile ilgili bulgular önceki çalışmalar ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on Population Structure of Some Soft Coral (Gorgonian) Existing in Northern Aegean Sea In this study the gorgonian species living in the Turkish territorial waters of the Northern Aegean Sea and their distribution along the Turkish coasts are determined. The aim is to contribute to recognize the biodiversity of Turkish Seas and to make a baseline for the studies on the biology, reproduction, distribution and conservation of the gorgonians. The study was carried out between 12 May 1999 and 26 May 2002 at nine different stations characterizing the region. A standard SCUBA equipment had been used for the scanning of the area. A total of three species (Eunicella singularis, Eunicella cavolinii, Paramuricea clavata) belonging to two families were identified. Two of these species (E. singularis and E. cavolinii) are new records for the Turkish seas. The depth range and type of the substrates of the examined species have similarities with the previous studies VI