Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege denizinden toplanan bazı sünger (Porifera) türlerindeki toplam protein, yağ, kül ve nem içerikleri
Total protein, lipid, ash and moisture contents of certain species of sponges (Porifera) sampled/collected from the Dardanelles Northern Aegean sea
- Tez No: 457021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemiz sünger faunası açısından oldukça zengin bir coğrafyada bulunmaktadır. Bu sebeple birçok sektörde kullanılabilen süngerler ile ilgili yapılan araştırmalar gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Yapılan çalışmalar; sünger faunası tür tayinleri, sünger yetiştiriciği ve biyoaktif maddeler üzerine yoğunlaşmaktadır. Süngerlerin içerdiği besin kompozisyonları birçok bilimsel çalışmada ve çeşitli alanlarda hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege Denizi'nde yoğun olarak bulunan ekonomik ve biyoteknolojik açıdan önemi olan Spongia officinalis, Aplysina aerophoba ve Axinella polypoides sünger türlerindeki (porifera) toplam protein, yağ, kül ve nem içeriklerinin istasyonlara ve derinliklere göre değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. 3 sünger türünün besin kompozisyonu bulguları karşılaştırıldığında toplam protein açısından en yüksek oran Spongia officinalis'de, en yüksek yağ ve kül oranı Aplysina aeropohba'da ve en yüksek nem oranı da Axinella polypoides'te tespit edilmiştir. Yapılan Tek yönlü Varyans Analizine göre, belirlenen 14 istasyondan 2-29m arası derinliklerden SCUBA ve serbest dalış metoduyla alınan 3 ayrı sünger türünde (Spongia officinalis, Aplysina aerophoba ve Axinella polypoides) protein, yağ, kül ve nem değerlerinin ortalamaları arasındaki farklılıkların istasyonlara göre dağılımları istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country has a rich geography in terms of the sponge fauna. Therefore, researches on the sponge which can be used in many sectors are gaining importance day by day. The researches have been focused on identification, culture of sponges and its' bioactive compounds. Nutritional compositions of the sponges have been used in many scientific studies and in various fields. In this study, we aimed to investigate of changes in total protein, lipid, ash and moisture contents of the sponge species, Spongia officinalis, Aplysina aerophoba and Axinella polypoides – having an economic and biotechnological importance, according to the different stations and depths. According to the comparison of the data, Spongia officinalis has the highest content of total protein; Aplysina aerophoba has the highest lipid and ash content and Axinelal polypoides has the highest ratio of moisture. According to the One Way Analysis of Variance (ANOVA), differences of protein, lipid, ash and moister contents of 3 different sponge species ((Spongia officinalis, Aplysina aerophoba and Axinella polypoides) sampled from 14 sampling stations at the depths between 2 – 29 m by SCUBA are found significant.