Astragalus türlerinde doku kültürü çalışmaları
Plant tissue culture studies on astragalus species
- Tez No: 121083
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Astragalus Türlerinde Doku Kültürü Çalışmaları Bitki doku kültürü yöntemleri kullanılarak bitkilerin standart şekilde, bol miktarda ve sürekli olarak üretilebilmeleri, yeni ya da geliştirilmiş bitkilerin ve bitkisel ürünlerin eldesi ile ekolojik önemi olan bitkilerin yetiştirilmesi gibi bitki biyoteknolojisi uygulamalarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez kapsamında, içerdiği sekonder metabolitler nedeniyle tıbbi önemi olan Astragalus türlerinin ülkemizde yetişen cinslerinden A. maximus ve endemik A. chrysochlorus 'da klonal çoğaltıma yönelik doku kültürü sistemlerinin kurulması amaçlandı. A. maximus'da. ilk kez aksular tomurcuk kökenli klonal çoğaltan başarıldı. Klonal çoğaltım gövdelerin 0.5 mg/1 ZR içeren MS (Murashige ve Skoog) besiyerinde kültürlenmesi ile elde edildi. Çoğaltılmış gövdeler daha sonra MS tuzlarını Vt. ve sukrozu % 1.5 oranlarında içeren besiyerinde köklendirildi. A. maximus' da kallus oluşumu ve dolaylı somatik embriyogenez yolu ile somatik embriyo oluşumu MS + 0.5 mg/1 2,4-D besiyerinde elde edildi. A. chrysochlorus un dolaylı somatik embriyogenez yolu ile bitki rejenerasyonu sürecinde, somatik embriyo verebilme potansiyelini 1.5 yıl koruyabilen Ac-Nl embriyogenik kallus hattının kültürlenmesi için uygun olan besiyerinin 0.5 mg/1 2,4-D içeren MS besiyeri olduğu belirlendi. Ac-Nl kallus hattından somatik embriyogenez yolu ile gövde rejenerasyonu, 0.5 mg/1 IAA içeren sıvı MS besiyerinde gerçekleştirildi. Gövde sayısı MS temel tuzlarını Vı ve sukrozu % 3.0 oranlarında içeren sıvı besiyerinde artırıldı. Bu koşullarda elde edilen toplam 71 gövdecikten 29'u MS temel tuzlarını l/ı ve sukrozu % 1.5 oranlarında içeren besiyerinde köklendirildi. Dolaylı somatik embriyogenez yolu ile bitki rejenerasyonunun tekrarlanabilmesi Ac-Nl 'in niteliklerini taşıyan Ac-N2 hattının elde edilmesiyle başarıldı. Ac-N2 kallus hattı somatik embriyo kökenli bitkilerin 1.0 mg/1 ZR ve 0.4 mg/1 NAA içeren MS besiyerinde kültürlenmeleriyle elde edildi. Ac-N2 kallus hattı, Ac-Nl gibi embriyogenik özelliğini 0.5 mg/1 2,4-D içeren MS besiyerinde 1 yıl sürdürdü. Ac-Nl için belirtilen dolaylı somatik embriyogenez yolu ile bitki rejenerasyonu koşullarının Ac-N2 için de geçerli olduğu belirlendi. Ac-N2 kallus hattı kökenli somatik embriyoların genetik kararlılığının DNA miktarı açısından belirlenmesi amacıyla yapılan“Flow Cytometry”analizi sonucunda bu somatik embriyoların % 81 oranında diploid oldukları belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, yüksek genetik kararlılık gösteren dolaylı somatik embriyogenezin endemik ve tıbbi bitkilerin hızlı bir şekilde üretiminde kullanılabileceğini gösterir niteliktedir. V11
Özet (Çeviri)
SUMMARY Plant Tissue Culture Studies on Astragalus Species Standardized and steadily plant propagation using plant tissue culture techniques have high level priority on biotechnological applications as to obtain new or improved plants and plant products or to breed ecologically important plants. In this study it was aimed to establish tissue culture systems of medically important Astragalus species, which contain secondary metabolites, A. maximus and endemic A. chrysochlorus grow in Turkey, for clonal propagation. In A. maximus axillary bud derived clonal propagation has been succeeded for the first time. Clonal propagation has been done by culturing of the shoots in MS medium containing 0.5 mg/1 ZR. Then the propagated shoots have been rooted in lA MS containing % 1.5 sucrose medium. Callus formation and somatic embryos by indirect somatic embryogenesis have been obtained using MS + 0.5 mg/1 2,4-D medium in A. maximus. In plant regeneration by indirect somatic embryogenesis of A. chrysochlorus, MS + 0.5 mg/1 2,4-D has been found to be a proper medium for the culturing of embryogenic Ac-Nl callus line which has produced somatic embryos for 1.5 years. Shoot regeneration from Ac-Nl callus line by indirect somatic embryogenesis has been realized in MS + 0.5 mg/1 IAA medium. Shoot number has been increased in liquid Vi MS + % 3 sucrose medium. 29 of total 71 shoots obtained by this way have been rooted in V2 MS + % 1.5 sucrose medium. Repeated plant regeneration by indirect somatic embryogenesis has been succeed by obtaining Ac-N2 callus line which has same characteristics with Ac-Nl. Ac-N2 callus line has been obtained by culturing of somatic embryo derived plants in MS medium containing 1.0 mg/1 ZR and 0.4 mg/1 NAA. Ac-N2 has showed embryogenic characteristics in MS + 0.5 mg/1 2,4-D medium as Ac-Nl for 1 year. The conditions determined for plant regeneration by indirect somatic embryogenesis of Ac-Nl were also valid for Ac-N2. Flow cytometry analysis has been done for the determination of genetic stability of Ac-N2 derived somatic embryos with respect to the DNA content. % 81 of somatic embryos has been found as diploid by Flow Cytometry analysis. The results obtained from this study indicate that the indirect somatic embryogenesis with high genetic stability may have the potential for rapid propagation of endemic and medical plants. VIII