Sürekli faz modülasyonlu kaynak/ kanal sistemlerin sönümlemeli ortamlarda hata başarımı
Error performance analysis of trellis coded quantization/ trellis coded continuous phase modulation systems on fading channels
- Tez No: 121096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu tezde, Sürekli Faz Modülasyonlu-Kaynak/Kanal Kodlamalı (SFM/KKK) sistemler tanıtılmış ve sönümlemeli ortamlarda hata başarımı eğrileri çıkartılmıştır. Kaynak/Kanal Kodlamalı sistem (K/KK), Ungerboeck'in kodlayıcısını baz alan tek bir kafes kod içerisinde hem kuantalama hemde kodlamayı aynı anda gerçekleyen bir haberleşme tekniğidir. Bu yöntemde, kaynak ve kanal kodlayıcıları için eşit bit/sembol oranları seçilir. Böylece kanaldaki işaret dizileri arasındaki karesel uzaklık ile kuantalamadaki karesel hata ortak kafesteki her dal (geçiş) için orantılı olur. Sürekli faz modülasyonu sabit zarf, iyi band ve güç verimliliği özellikleri nedeniyle uydu sistemleri ve gezgin radyo gibi band ve güç sınırlı ortamlar için oldukça uygun bir modülasyon türüdür. Üstelik dış kodlama işlemi yardımıyla güç verimliliği dahada arttırılabilmektedir. Bu çalışmada, literatürde bulunan kaynak/kanal kodlamalı modülasyona alternatif olarak, modüle edilecek işaretleri PSK yada diğer belleksiz modülasyon işaretlerine eşlemek yerine sürekli faz modülasyonunun özel bir biçimi olan sürekli fazlı frekans kaydırmalı anahtarlama (CPFSK) işaretlerine eşlenmiştir. Böylece sistem işaretler arasında sürekli fazlı bir yapıya sahip olacağından sürekli fazın bütün avantajlarına da sahip olacaktır. Ayrıca kodlama, kuantalama ve modülasyon tek bir ortak kafeste birleştirilmiştir. Kodçözücü ise alman gürültülü işaretleri bu kafese göre çözecektir. Dolayısıyla sistemin hata başarımı oldukça iyi sonuçlar verirken band ve güç verimliliği de sağlanmış olacaktır. Örnek olarak iki tane SFM/KKK sistem tasarlanmış, bu sistemlerin sönümlemeli kanal lardaki hata başarım eğrileri bilgisayar yardımıyla çıkarılmış ve sistemlerin hata başarım üstünlükleri ortaya konmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, Trellis Coded Quantization/Trellis Coded Continuous Phase Modulation systems has been introduced and error performance analysis has been investigated on fading channels. Trellis coded modulation (TCM) is a very effective modulation scheme for band limited channels. Motivated by trellis coded modulation, trellis coded quantization (TCQ) was developed as a computationally efficient scheme for source coding. The main feature of TCQ is the utilization of a structured codebook with an expanded set of quantization levels based on Ungerboeck's nation of set partitioning. Signal set expansion and partitioning ideas of trellis coded modulation have been applied to quantization problem to develop a source coding technique known as trellis coded quantization. General approach to the selection of a combined TCQ/TCM system is to assume that TCQ and TCM bit and symbol rates are equal so that the squared distance between channel sequences is commensurate with squared error in quantization. The mapping from quantization level within a TCQ subset to modulation level within a TCM subset is selected in the obvious way, so that the level/symbol order is consistent. Since the probability of a TCM error is related to the squared Euclidean distance between the allowable paths through the trellis, consistent labeling guarantees that the squared Euclidean distance in modulation symbol space is in line with mean square error in quantization. Continuous phase modulation (CPM) is widely used on radio channels because of its good spectral properties. The phase continuity of CPM signals improves spectral properties, and introduces memory which induces error control capability and therefore power efficiency. In a channel with a nonlinear transmitter power amplifier, constant envelope signals must be used. Even though some modulation techniques without memory (e.g. PSK) has constant envelope, the use of the transmitter filter destroys constant envelope property. Since CPM has excellent spectral properties without the vnneed for filtering of the transmitted signal, it is well suited choice for such cases. The power efficiency of CPM can be improved by combining coding with CPM. In this study, TCQ/TCM signals are mapped to continuous phase frequency shift keying (CPFSK) signals which a special type of continuous phase modulation (CPM). For this reason the system will have the continuous phase structure between the signals and it will have all the advantages of the continuous phase system had. Furthermore coding, quantization and modulation have been realized in one joint trellis structure. The decoder will decode the received noisy signals according to this joint trellis structure. Consequently error performance of the system will give very good results, besides the band and power efficiency will be obtained. As example two TCQ/TCCPM systems have been designed, the error performance curves of these systems in fading channel have been obtained with the aid of computer simulations and the error performance superiorities of the TCQ/TCCPM systems have been demonstrated. vm