Çanakkale Yenice Eybek dağları florasının incelenmesi
A Research on the flora of Çanakkale Yenice Eybek mountains
- Tez No: 121095
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı'nda“Çanakkale Yenice Eybek Dağları Florasının İncelenmesi”adı altında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. P. H. DAVIS'in kareleme sistemine göre Bl karesi içerisinde kalan bu araştırma alanı Çanakkale ili Yenice ilçesine 54 km., Kalkım bucağına 19 km. ve Balıkesir ili Edremit ilçesine 12 km uzaklıktadır. Araştırma alanının denizden yüksekliği 380 m. ile 1298 m. arasında değişmektedir. Floristik açıdan incelenecek olursa Avrupa - Sibirya ve Akdeniz bitki coğrafya bölgeleri arasında tipik bir geçiş zonu oluşturmaktadır. Bununla beraber bir miktar Öksin elemanı da taşımaktadır. Araştırma alanı 1999 yılı Nisan ve Ekim ayları arasında 10 kez gezilerek yaklaşık 830 adet örnek toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri usulüne uygun olarak kurutulduktan sonra, herbaryumda“Flora of Turkey and The East Agean Islands”adlı esere (P.H. DAVIS 1965 - 1988) göre teşhisleri yapılmıştır. Buna göre 78 familya ve 218 cinse ait 325 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanında en çok tür ihtiva eden 10 büyük familya şunlardır: Compositae 34 takson (% 10.46), Leguminosae 20 takson (% 6.15), Labîatae 16 takson (% 4.92), Rosaceae 16 takson (% 4.92), Caryophyllaceae 15 takson (% 4.61), Liliaceae 13 takson (% 4.00), Gramineae 13 takson (% 4.00), Cruciferae 12 takson (%3.69), Umbelliferae 11 takson (%3. 3 8), Boraginaceae 11 takson (%3. 3 8). Toplanan bitki taksonlarının fitocoğrafık bölgelere göre dağılımı ise aşağıdaki gibidir. Avrupa - Sibirya'ya ait 75 takson (% 23.08), Akdeniz'e ait 61 takson (% 18.77), Öksin'e ait 14 takson (% 4,31), İran - Turan'a ait 4 takson (% 1,23). Toplanan bitki örneklerinden 13 adedi (% 4,00) ise ülkemiz için endemiktir. Araştırma sahasından toplanan taksonlardan 25 adedi (% 7,7) Bl karesi için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was prepared as a Master of Science Thesis at the Forest Botany Program of Istanbul University, Institute of NaturalSciences under the title of“A research on The Flora of Çanakkale Yenice Eybek Mountains”. According to P.H. DAVIS's system the research area placed in Bl square and is 54 km. to Yenice, 19 km. to Kalkim and 12 km. to Edremit.The elevation varied from 380 to 1298 meters in the area. Floristic analyses indicated that it is a typical transition zone between European - Sibirian and Mediterran regions. During the period of from April 1999 - to October 2001 plant specimen of 830 were collected in 10 excursions. The determination of the samples dried were made in the Herbarium and based on Flora of Turkey and The East Aegean Islands" by P.H. DAVIS (1965 - 1988). In this way 325 specimens belonging to 218 genus and 78 family were identifed. The most common 10 family in the research area as follows; Compositae 34 taxa (% 10,46), Leguminosae 20 taxa (% 6,15), Labiatae 16 taxa (% 4,92), Rosaceae 16 taxa (% 4.92), Caryophyllaceae 15 taxa (%4,61), Liliaceae 13 taxa (% 4,00), Gramineae 13 taxa (% 4,00), Cruciferae 12 taxa (% 3,69), Umbelliferae 11 taxa (%3.38), Boraginaceae 11 taxa (% 3,38). The phytogeographic distribution of the plant taxa are as follows; European - Sibirian 75 taxa (% 23,08), Mediterranean 61 taxa (% 18,77), Euxine 14 taxa (%4,3 1) Irano - Turanian 4 taxa (%1,23). Thirteen (13) of the plants specimens (%4) identified in the area were endemic for our country. 25 (% 7,7) of the taxa found in the research area are new records for the Bl square. tc YtöKö?Riıîıı.mm» vn toöjmaniâsyon vmmk