Şile bölgesi yüksek demirli taban killerinin zenginleştirilmesi
Processing of Şile region's base clays with high iron containing impurities
- Tez No: 121098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ŞİLE BÖLGESİ YÜKSEK DEMİRLİ TABAN KİLLERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ Killerin başlıca kullanım alanlarını seramik endüstrisi, kağıt, plastik, tekstil, gıda, boya, cam sanayi ve diğer sanayi dallan oluşturmaktadır. Tüketimde ise en çok kullanılan alanını dolgu ve kağıt sanayi oluşturmaktadır. Dünya' da ve ülkemizde seramik denince akla killer gelmektedir. Kil yataklarına yakın yerlerde ilk seramik fabrikaları bu nedenle kurulmuştur. Çok geniş kullanım alanına sahip olan killer üretimi ve talebi sürekli artan hammaddelerin başında yer almaktadır. Üretim ve tüketim miktarlarının gün geçtikçe artması bu sektörde yeni araştırmaların yapılmasını ve yeni bulunan sahaların sektörel bazda incelenmesini ve kullanılmayan killerin zenginleştirme yöntemleriyle endüstriye kazandırma çabalarım arttırmıştır. Bu çalışmada killer hakkında genel bilgiler verilip, özellikleri, oluşumları, kullanım alanları, üretim, tüketim ve rezerv özellikleri hakkında incelemeler yapılıp;teze konu olan Şile Bölgesi yüksek demirli taban killerinin zenginleştirilerek seramik sanayinde kullanılabilmesinin olanakları araştırılmıştır. Kalemaden AŞ.'ye ait Şile Kil Ocağında üretilen ve kullanılamayan yüksek demirli taban killerinin zenginleştirilmesi için bir dizi deneyler yapılmıştır.Deneysel çalışmalara esas olan yüksek demirli Kil-8 ve Kil-215 kodlu killerin yapılan kimyasal analiz sonuçlarında Kil-8 'in %6.2 AZ.,% 63.61 Si02, %21.53 A1203, %4.67 Fe203 ;Kil 215 'inişe %6.3 AZ.,% 64.77 Si02,% 22.16 A1203, %2.40Fe2O3 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan fiziksel testler sonucunda yüksek demir ve düşük A1203 nedeniyle sonucunda numunelerin tüvenan olarak seramik sanayinde kullanılmaya müsait olmadığı anlaşılmıştır. Kil-8 ve Kil-215 'in yapılan elek analizleri sonucu hidrosiklon deneyleri yapılmasına karar verilmiştir. Yapılan Hidrosiklon deneyleri sonucunda Kil-215'in %9.8 AZ., %56.63 Si02,% 33,20 A1203,%0.46 Fe203 elde edilerek seramik sanayiinde kullanıma müsait kil konsantresi elde edilmiştir.Kil-8 ise %9.31 AZ.,% 50.54 Si02, %31.82 A1203, %3.57 Fe203 içerikli bir kil elde edilmiştir. Kil-8 de A1203 oranında yükselme görülmesine karşın Fe203'ün uzaklaştırılamadığı saptanmıştır.Fe203 oranın düşürmek için yüksek alan şiddetli yaş manyetik ayırıcısı kullanılmasına karar verilmiştir. Hidrosiklon optimum fraksiyonundan alınan ürün pülp özellikleri değiştirilmeden vın Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonunca desteklenmiştir.yüksek alan şiddetli yaş manyetik aymaya beslenmiştir.Elde edilen üründede Fe2Û3 oranı % 3.15 olmuştur.Bu oran kili kullanılmaz kılmaktadır.Bu sonuç elde edildikten sonra siklon optimum fraksiyonuna HC1 liçi yapılmasına karar verilmiştir, siklon ürüne; %5,%7.5,%10,%15 oranında HC1 katılmış,pülp sıcaklığı ölçülerek, sabitleninceye kadar karıştırılmıştır. Sıcaklığın artması durduktan sonra pülpün üstündeki çözelti süzülmüş,su ilave edilerek süzmeye devam edilmiş ve pülpün böylelikle temizlenmesi sağlanmıştır. Asid oram arttıkça numunede gözle görülür bir temizlenme olmuştur.Fakat yapılan kimyasal analizlere sonucunda demirin uzaklaştırılamadığı görülmüştür.. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda Kil-8'in AI2O3 oranın yükseltilmesine rağmen Fe2O3 oranı kili tek basma kullanılamaz kılmaktadır.Kil-8 ancak kullanılan killerle harman edilerek tüketilebilir.Kil-215 ise sadece hidrosikon deneyleri sonucunda dahi kullanıma uygun hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROCESSING OF ŞİLE REGION'S BASE CLAYS WITH HIGH IRON CONTAINING IMPURITIES The main use area of clays are ceramics industry and production of paper, plastics, textile, food, paint, glass and other related goods. Their mostly consumed industries are paper and fillers production. Clays are well-known for their use in ceramics industry in the world, 'as well' as in Turkey. That's why the first ceramics factories were build nearby clay deposits. Since production and consumption amounts are increased day by day, there is necessity! to research and investigation of the newly discovered clay deposits in. order to evaluate them by use of mineral processing methods for their possible use in ceramics industry. In this study, general information about clays, their properties, mineral deposits, use areas, production, consumption rates are given as well as their reserves mentioned.İstanbul Şile Region's base clays with high iron containing impurities were studied and subjected to some mineral processing methods to produce a concentrate suitable for ceramics industry in this master thesis. A series of concentration experiments were carried out on two different clay containing high iron impurities supplied from Kalemaden Inc. from İstanbul-Şile clay deposits while clay sample-8 consists of %6.2 LOL, 63.61 Si02, 21.53 A1203, %4.67 Fe203, ; clay Sample - 215 contains %6.3 LOL, 64.77 Si02, 22.16 A1203, %2,40 Fe203 as obtained from the deposit. Chemical analyses showed that the clay samples should be processed in order to reduce their iron contents and other impurities. Alumina content is too low to be used in ceramics industry. Some physical analysis tests were performed and proved that raw clay samples can not be used in ceramic sector as they are. According to screening analyses on clay sample-8 and clay Sample-215, performing hydrocyclone experiments are decided. After hydrocyclone experiments, clay Sample-215 could be used in ceramic sector with the contents %9.8 LOI., 56.63 Si02, 33,20 A1203,%0.46 Fe2O3 From clay sample-8 a clay with the contents %9.31 LOI., 50.54 Si02,31.82 A1203, %3.57 Fe203 is obtained.Altough the ratio of A1203 is increased, it is observed that Fe203 could not be removed. To decrease the ratio of Fe203 using a high gradient wet magnetic separetor is considered-Product obtained from optimum fraction of hydrocyclone is fed to the high voltage wet magnetic separator without changing its pulp properties. The ratio of Fe203 is % 3.15 in product. This ratio makes the clay improper for the sector. After the results are analysed, optimum fraction of cyclone is considered to be done HC1 leaching. This work was supported by the Research Fund of University of İstanbul Project Numberrt-968/19022001HC1 is added at ratios %5, %7.5, %10, %15 to the cyclone product, temperature is meausered and mixed till it is stabilized. When increase in temperature ends, solution above the pulp is filtered and by adding water filtering continues and pulp is clarified. Clarifying can be observed when the acid rate is increased, but according to chemical analyses iron could not be removed. As a result of conducted experiments ; although the ratio of AI2O3 can be increased the ratio of Fe2Û3 makes the caly unusable.Only way to use sample-8 is mixing with other clays. Only hydrocyclone experiments on Sample-215 prove useful. XI This work was supported by the Research Fund of University of Istanbul.Project Number:t-968/19022001