Yıldız Parkı'nda kullanıcıların memnuniyet derecelerinin belirlenmesi
The Evaluation of user satisfaction degrees in Yıldız Park
  1. Tez No: 121099
  2. Yazar: NEBAHAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET 'Yıldız Parkı'nda Kullanıcıların Memnuniyet Derecelerinin Değerlendirilmesi' Bu araştırmada; tarihi bir park olan Yıldız Parkı' nın tarihsel süreç içindeki gelişiminin incelenmesinden sonra, bu parkın bugünkü kullanımı, kullanım yoğunluğu, kimler tarafından nasıl kullanıldığı ve bu kullanımda tarihi kimliğinin etkisinin olup olmadığı irdelenmiştir. Yıldız Parkı'nın seçilmesinde, bu parkın önceki dönemlerde tarihi bir kimliğe sahip olması, aynı zamanda kentsel anlamda Boğaz' a ve İstanbul'a hizmet eden kentsel park olması önemli bir etkendir. Geçmişteki kullanımının yanı sıra, günümüzde hala kullanılan ve güncelliğini koruyan bu park içerdiği fonksiyonları ile de önemlidir. Yıldız Parkı'nın eski bir saray bahçesi olması, bu parkın günümüzdeki kullanımını etkilemektedir. Ayrıca bu parkın fazla kullanıcıya hitap etmesi, kolay ulaşılabilir olması, herkes tarafından bilinmesi de örnek alan olarak seçilmesinde etkili olmuştur. Çalışmada izlenen yöntemde; ilk olarak, kentsel açık ve yeşil alan kavramı, kentsel yeşil alanlar, kent parkı kavramı, kent parklarının işlevleri, planlama ilkeleri gibi konular üzerinde durulmuştur. İstanbul'daki tarihi park, bahçe ve korularından bahsedilmiştir. Daha sonra Yıldız Parkı'nda anket ve gözlem çalışmaları yapılmış, önemli fonksiyon alanlarının bugünkü durumlarını gösteren fotoğraflar çekilmiştir. Böylece bu alanın günümüzdeki kullanıcıları ve parkla ilgili görüşleri belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında hedeflenen amaçlar; Beşiktaş ilçesindeki Yıldız Parkı'nın muhtemel kullanıcılarını ve kullanım yoğunluklarını belirlemektir. Ayrıca kentsel yeşil dokuyu oluşturan kent parkı ve korularının gerek tarihi gerekse turistik açıdan ele alınması yanında Yıldız Parkı' m kullanan kullanıcıların, yeşil alan ihtiyacını, istek ve beklentilerini belirlemek ve memnuniyeti sağlayan çevresel kalite değerlerini irdelemektir. Bu amaçla Yıldız Parkı için 31 soruluk anket formu hazırlanarak toplam 100 adet anket yapılmıştır. Günümüzde halkın kullanımına açık olan bu parkta yapılan anket çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda kullanıcıların istek ve ihtiyaçları ortaya çıkarılmıştır. Bu değerlendirmeden elde edilen sonuçlara göre; IXYıldız Parkı kullanıcılarının çoğunluğu parkın bulunduğu semtte oturmaktadır. Bu da Beşiktaş İlçesi halkının bu alanı daha yoğun olarak kullandığını belirtmektedir. Çoğunluk parka özel oto ile gelmektedir. Bu da köşklerin daha çok kullanıldığını ifade etmektedir. Kullanıcıların % 42' si yani çoğunluğu parka yaz mevsiminde gelmektedir. Park hafta sonu ve öğleden sonra yoğun kullanıma sahiptir. Kullanıcıların çoğunluğu parkta 1-3 saat zaman geçirmektedir. Ankete katılan kullanıcılar bu parkı doğal güzelliği, sakin sessiz oluşu, yakın oluşu, tarihi turistik değeri ve tesisleri gezmek için tercih etmektedir. Kullanıcılar köşkleri daha çok sevmektedir. Sonuç olarak Yıldız Parkı; Boğaz'daki konumu, tarihi yapısı, doğal güzelliği, işlevi ve İstanbul halkının rekreasyonel ihtiyaçlarım karşılaması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu alanların korunması gerekmektedir. Bunu yaparken kullanıcılara büyük pay düşmektedir. Bu gibi alanlar halkın bir araya gelmesinde ve birbirleriyle kaynaşmasında önemli işlevlere sahiptir. Bu gibi doğal ve tarihi alanlar insanların rekreasyonel ihtiyaçlarım karşılarken doğal ve tarihi yapısı bozulabilir. Bunu engellemek için yapılan planlamalar bir ekip çalışması ile yürütülmelidir. Bu planlamalarda kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerekir. Aynı zamanda kullanıcılar da, bu alanların peyzaj planlama prensiplerine uygun şekilde hareket etmek zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'The Evaluation of User Satisfaction Degrees in Yıldız Park' In this study; we evaluated the development of Yıldız Park in the historical period and then investigated today's use, intensity of use, people using it and whether or not the historical identity plays a role on such uses. We chose Yıldız Park because it has a historical identity and also is an urban park serving the Bosphorus and Istanbul. In addition to its use in the past, the park is still serving to people and preserves its reputation and is also important with regard to its functions. As Yıldız Park was the garden of the palace, İt enjoys some other functions. Further, serving to many people, being easily accessed and renowned are other considerations in choosing it as a sample place. The method followed in the study emphasized first on urban open and green field concepts, urban green places, urban park concept, functions of the urban parks as well as planning principles. Istanbul's historical parks, gardens and small woods were discussed. Thereafter, an inquiry and observation study was conducted in Yıldız Park, photographs were taken to show current situation of the significant function fields. The current users of the park and their opinions could have thereby be obtained. The aims of this thesis study is to determine the potential users of Yıldız Park in Beşiktaş district and their level of use, discuss the urban parks and small woods constituting the urban green structure boht with regard to history and tourism as well as to reveal the desires and expectations of Yıldız Park visitors and discuss the environmental quality values that provide satisfaction. The inquiry form including 31 questions were prepared for Yıldız Park and the inquiries totaled to 100. After evaluating the inquiries made in the park, that İs still under public use, the expectations and needs of the users have been revealed. According to the results of such evaluations the following data were gathered; Most of the Yıldız Park visitors reside in the neighborhood of Beşiktaş. This shows that the people residing in Beşiktaş use this place more intelsely. The majority of the visitors use their own motor vehicles. This also shows that the lodges are more frequently visited. 42 % of the users, majority visit the park in summer. The park is XIintensely occupied in the weekends and afternoons. Most of the users spend lto3 hours in the park. The users attending the inquiry stated that they had preferred the park because of its natural beauties, silence, closeness, historical and touristic value and to walk around. The users are very fond of the lodges. But, lacking of furniture İn the park as well as insufficient maintenance do disturb people. This prove such deficiencies. As a result, Yıldız Park is very important with regard to its historical structure, natural beauties, functions, meeting Istanbul's population's recreational needs. These places should be preserved. The users are also obliged in this process. Such places have important functions in gathering the public together and helping them to get closer. The structure of such parks may be impaired while serving recreational needs of the people. The plans should be conducted by a team to prevent this. Such plans should consider users' needs and requirements. Further, the users should act in accordance with the landscaping planing principles of such places. xn