Yeşilköy-Yeşilyurt sahil şeridinin zemin durumunun sismik ve rezistivite yöntemleri ile araştırılması
Site safety investigation of Yeşilköy-Yeşilyurt coasts by using seismic and rezistivity method
  1. Tez No: 121155
  2. Yazar: FAİK ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET YEŞİLKÖY-YEŞİLYURT SAHİL ŞERİDİNİN ZEMİN DURUMUNUN SİSMİK VE REZİSTİVİTE YÖNTEMLERİ İLE ARAŞTIRILMASI Bu çalışmanın temel amacı tabii afetlerle mücadelede bilim ve teknolojinin kazandığı yeni bilgiler kullanılarak, afet etkilerini önceden tahmin edebilmek, gerekli önlemleri alarak afetlere karşı hazırlıklı olmak ve tabii afetlerin etkisini en aza indirgemektir. Çalışmada sismik kırılma ve elektrik rezistivite verileri kullanılarak yorum yapılmıştır. Elektrik rezistivite ve sismik hızlar ile jeolojik tabakaların görünür rezistivite ve sismik hız değerleri belirlenmiştir. Sismik hızlardan tabakaların dinamik parametreleri hesaplanmıştır. Yeşilköy- Yeşilyurt sahil şeridinin zemin durumunu belirlemek için tabakaların elektrik rezistivite ve sismik hız verileri, GIS yazılımlarından Maplnfo Professional 5.5 ve Vertical Mapper 2.5 paket programlan kullanılarak harita çizimleri yapılmıştır. Her bir tabakaya ait sismik hızlardan hesaplanan dinamik parametreler için tabakaların poisson oram, dinamik kayma ' modülü, dinamik elastisite modülü ve dinamik bulk modülü haritaları hazırlanmıştır. Ayrıca görünür rezistivite değerleri için 5,10,15 ve 20 m'lerin kat haritası hazırlanmıştır. Burada Bakırköy II. Etap Yerleşim Alanları Zemin Araştırmaları Projesi daha önce yapılan Jeolojik, Jeofizik ve Geoteknik çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile çalışmada elde edilen Jeofizik verilerin korelasyonu yapılmıştır. Sismik ve elektrik verilerin elde edilmesi ve değerlendirilmesi ekonomik ve hızlı olduğundan, Jeoteknik amaçlı Jeofizik verilerin uygulanabileceği saptanmıştır. Bu çalışmada sismik ve elektrik ölçümler gelişmiş bilgisayar analizleri ile değerlendirilmiştir. Geoteknik amaçlı hasar ve risk haritaları için mikrobölgeleme çalışmalar kapsamında Jeofizik çalışmaların önemini göstermektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY SITE SAFETY INVESTIGATION OF YEŞİLKÖY - YEŞİLYURT COASTS BY USING SEISMIC AND REZISTIVITY METHODS Main purpose of this study is to take precautions to estimate the effects of disasters and to reduce the disaster's effects to miming in natural disaster struggle studies using new technologies. Seismic refraction and electrical resistively data are used in this study. Resistively and seismic velocity values of geological layers were determined by using Electrical and seismic methods. Dynamic parameters of layers were calculated. Electrical resisting and seismic velocity values were used for determining the site safety of Yeşilköy - Yeşilyurt coasts and maps were drawn by using Maplnfo Professional 5.5 and Vertical Mapper 2.5 softwares. Maps of Poisson ratio, dynamic shear module, dynamic elasticity module and dynamic bulk module were drawn for dynamic parameters of each layer calculate from seismic velocity values of each layer. Apparent resistively maps of 5,10,15 and 20 meters were drawn. In this study, correlation results between Geophysical data and Site Safety Evaluation of Bakırköy project's geological, geophysics and geotechnic were made. Geophysical data can be used effectively in geotechnical studies because of the seismic and electrical data can be taken faster and economically. This study shows that geophysical studies are very important in site safety and microzoning studies by using seismic and electrical measurements which were interpreted using computer programs. IX