Tokat-Artova Bebekderesi göleti dolgu materyallerinin mühendislik özelliklerinin incelenmesi
An Investigation on the engineering properttes of the materials for embankment of Tokat-Artova-Bebekderesi small earthdam
  1. Tez No: 2580
  2. Yazar: BAHATTİN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
TDKAT-ARTOUA BEBEKDERESİ GULETİ DOLGU MATERYALLERİMİN MÜHENDİSLİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bahattin ÖZTDPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1987 D Z E T Bu çalışmada, Tokat-Artova Bebekderesi guletinin dolgu mater yalleri çeşitli mühendislik davranışları açısından incelenmiştir. Bebekderesi guleti sahası Tokat İl merkezine k6 km uzaklıkta ı olup, ilav/e yol yapımı gerektirmemektedir. Üzerinde inceleme yapı- ' I lan alanların temelini Paleozoik yaşlı serpantinler meydana getir mektedir. Yaşlı serpantinlerle birlikte yeşil şistler de bulunmak tı tadır., Köy Hizmetleri' nce belirlenen malzeme sahalarında, mevcut kuyu- ' " ! ların dışında uygun yerlerde açılan kuyuların TS 1901' e göre alınan altı adet örselenmiş örnekler üzerinde çalışılmıştır. Örnekler üze rinde Köy Hizmetleri' nce yapılan rutin deneylerle birlikte minera lojik analizler ve konsalidasyon deneyleri yapılmıştır. Mineralojik analizler X-Ray ve D. T. A. metoduyla belirlenmiş tir. Ayrıca TS 15GD, Mertdoğan (1982), Chapman, H.D. ve Pratt, P.F. (1961) 'de belirtilen metodlarla; kireç yüzdesi, çözülebilen tuz yüzdesi, organik madde yüzdesi, doygun birim ağırlık, batmış birim ağırlık, boşluk aranı, gözeneklilik oranı, elek analizi, Atterberg 111limitleri, permeabilite, kayma dayanımı, optimum su içeriği, mak simum kuru birim ağırlık ve kansalidasyDn özellikleri belirlenmiş tir. A, B ve C malzeme sahaları, sert toprak ve yumuşak küskülük klasındadır. B malzeme sahası ekilebilen arazi içinde, A ve C mal zeme sabası ise gölet aynası içinde kalmaktadır. B malzeme sahası materyalleri, teknik yönden uygun olmadıkla rı gibi ekonamik de değildir. A malzeme sahası materyalleri geçi rimsiz dolgu için, C malzeme sahası materyalleri geçirimli zan dol gu için uygun ve fazlası ile yeterlidir. iv
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON THE ENGINEERING PROPERTIES OF THE MATERIALS FOR EMBANKMENT OF TOKAT-ARTOVA-BEBEKDERESİ SMALL-EARTH DAM (M.Sc. Thesis) Bahattin ÖZTOPRAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1987 ABSTRACT In this study, the embankment materials of an small earth dam which is planned ta be built an Bebekteresi at Artova, in Tokat have been investigated from the standpoint of their various behavi- I ' I | ours. ' i | The distance between Bebekderesi Small Earn Dam and the centre of Tokat province is kG kms and there is no problem with respecet to transportation. The areas investigated consist of palaeozoic ? ??? I serpentinite together with greenschists. Six disturbed samples for the embakment materials from the areas designated by the organization of Village Affairs have been taken from the suitable pits and on these samples, X-Ray and Differential Thermal Analysis for mineralogy and same Consolidation Tests far Engineering Preperties have been made beside the common analysis being done by village Affairs Research Laboratory in Ankara, Turkey. These analysis were for lime contents, soluble salts, organic matter, saturated unit weights, porosity, void ratio, textural fractions, Atterberg Limits, permeability, shear resistance, immer sed unit weights, optimum moisture contents, maximum dry density etc.The areas of A, B and C for the materials considered in this study are included in hard soil and soft loose classes. Area B is not suitable for embankment when considering it's engineering properties. In fact, B Area is much more suitable for agriculture therefore it may not be economic at the same time. However Area A has been found as suitable for permeable zone, Also, C Area is suitable for permaeble zone and the amounts' of the materials fur both A and C areas are enough far the purpose. VI