Azo boyar maddeleri içeren tekstil atık sularının beyaz çürükçül funguslarla (Phanerochaete chrysosporium) renk giderimi
Decolorization of textile wastewaters containing azo dyes by white rot fungus (Phanerochaete chrysosporium)
- Tez No: 121168
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET AZO BOYARMADDELERI İÇEREN TEKSTİL ATIKSULARININ BEYAZ ÇÜRÜKÇÜL FUNGUSLARLA {Phanerochaete chrysosporium) RENK GİDERİMİ Bu çalışmada, azo boyarmaddelerinden olan Remazol Yellow RR Gran, Remazol Red RR Gran ve Remazol Blue RR Gran' in beyaz çürükçül mantarlardan olan Phanerochaete chrysosporium ile çeşitli konsantrasyonlardaki renk, KOİ, bakır ve aromatik grup giderim verimleri incelenmiştir. Renk ve KOİ giderim verimi değerleri sırası ile EN ISO 7887 ve Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği deşarj sınır değerleri ile kıyaslanmıştır. Renk ölçümleri için, Avrupa Normu EN ISO 7887'ye göre belirlenen standartlar esas alınarak, RES (Renklilik Sayısı) parametresi uygulanmıştır. RES parametresinin birimi m"1 olarak verilmektedir. Literatür çalışmalarından elde edilen bilgilere göre, beyaz çürükçül mantarlarla tek bir boyarmaddeden oluşturulan atıksuda renk giderim çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, azo boyarmaddelerinden olan R. Blue RR Gran, R. Red RR Gran, R. Yellow RR Gran' m hem ayrı ayrı, hem de belli oranlarda karıştırılarak elde edilen model atıksuda biyolojik parçalanma verimleri araştırılmıştır. Kesikli reaktörlerle yapılan çalışmalarda, bütün boyarmaddeler için arıtılabilir konsantrasyonun 10 mg/L ve altındaki değerler olduğu tespit edilmiştir. Kesikli reaktörlerle yapılan çalışmalarda 25 mg/L boyarmadde içeren konsantrasyonlar için hidrolik bekletme süresinin ve mikroorganizma miktarı iki katma çıkarılarak mikroorganizma miktarının, biyolojik parçalanmadaki etkisi belirlenmiştir. Remazol Blue boyarmaddesinin 10 mg/L konsantrasyonunda 0,2 ppm bakır bulunmaktadır. Bu çözeltiden bakır maksimum % 64 oranında giderilebilmiş, aynı konsantrasyonda 0.024 ppm bakır içeren Remazol karışımından ise bakırın %100'ü giderilmiştir. Biyodisk ile yapılan çalışmalarda, öncelikle kesikli reaktörlerle elde edilmiş olan 10 mg/L konsantrasyonundaki Remazol karışımı ile reaktör hidrolik bekletme süresi 4 gün (1 ml/dakika sürekli akış hızı) ve 2 gün (2 ml/dakika akış hızı) tutularak; 10, 15 devir/dakika disk dönüş hızlarında denemeler yapılmış, reaktör hidrolik bekletme süresinin optimum 4 gün olduğu tespit edilmiştir. Hidrolik bekletme süresinin tespitinden sonra; 5, 10, 15, 20, 25 mg/L boyarmadde konsantrasyonlarında ve 5, 10, 15 devir/dakika disk dönüş hızlarında denemeler yapılmıştır. Biyodisk ile yapılan deney sonuçlarından, çalışmalarda kullanılan boyutlardaki bir reaktör için disk dönüş hızının 10 devir/dakika, arıtılabilir boyarmadde konsantrasyonunun EN ISO 7887 kriterlerine göre Remazol karışımı için 10 mg/L olduğu tespit edilmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçlarına göre, renk giderimi başarılı olsa dahi, rengi oluşturan bileşenlerden olan aromatik grubun belli oranlarda atıksu içerisinde bozunmamış halde kaldığı belirlenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY DECOLORIZATION OF TEXTILE WASTEWATERS CONTAINING AZO DYES BY WHITE ROT FUNGUS {Phanerochaete chrysosporium) In this study, removal efficiencies of color, COD, copper and aromatics in different concentrations of Remazol Yellow RR Gran, Remazol Red RR Gran and Remazol Blue RR Gran were analyzed by using a White Rot Fungus, namely Phanerochaete chrysosporium. Color and COD removal efficiency values were compared with respect to EN ISO 7887 Standards and Turkish Water Pollution and Control Legislation limit values. For color measurements, RES parameter was applied according to the standards of European Norm EN ISO 7887. The wastewater color have been expressed by m"1 unit (RES). The literature have shown that color removal studies in wastewaters with single dye were performed using white rot fungus. In this study, biological degradation efficiencies were also investigated using wastewaters containing azo dyes of type R. Blue RR Gran, R. Red RR Gran and R. Yellow RR Gran both separately and mixed in certain ratios. The removable concentration for all dyes were found to be 10 mg/L in the studies carried out with batch reactors. In the batch reactors studies, for mixtures containing 25 mg/L concentration of dye, the hydraulic retention time and microorganism amount were doubled and the effect of microorganism ratio on the biological degradation was determined. There exists 0.2 ppm of copper within Remazol Blue with a concentration of 10 mg/L. From this solution copper was found to have removed at 64 %; however at the same concentration of Remazol mixture, which contained 0.024 ppm of copper, copper was removed at 100 %. In biodisc experiments, first, reactor hydraulic retention time was kept at 4 days (1 ml/min. of continuous flow rate) and 2 days (2 ml/min. of continuous flow rate) with a Remazol Mixture of concentration 10 mg/L, which was obtained from the batch reactors, and experiments were held with disc rotating speeds of 10 and 15 rpm. The optimum reactor hydraulic retention time was determined to be 4 days. After the determination of the hydraulic retention time, experiments were carried out at the dye concentrations of 5, 10, 15, 20, 25 mg/L and disc rotation speeds of 5, 10, 15 rpms. As a result of the experiments carried out using the biodisc, disc rotation speed and removable dye concentration were determined to be 10 rpm and 10 mg/L, respectively, according to the EN ISO 7887 standards for Remazol Mixture and for the specific type of the reactor used during the studies. According to the results of the experimental study, even if the color removal was successful, the aromatic group, giving the color, was not decomposed totally and remained at some certain amount in the wastewater. XII ΣL YÜKSEKÖ?RETİM KÜHDBJ MÖMMCM§¥QN MSSSSBÛ