Kuzey Trakya dağlık yetişme ortamı bölgesinde kayın, meşe, karaçam ormanlarındaki toprak mikrofunguslarının mevsimsel değişimi
Seasonal changes of the soil microfungi in the pure stands of beech, oak and pine at the mountainous site of Northern Thrace
- Tez No: 121169
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KANTARCI, PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
KUZEY TRAKYA DAĞLIK YETİŞME ORTAMI BÖLGESİNDE KAYIN, MEŞE, KARAÇAM ORMANLARIM) AKİ TOPRAK MİKROFUNGUSLARININ MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ ÖZET Bu çalışma ile Yıldız Dağlık Kütlesinin kuzey yamacında (Demirköy) ve iki farklı yükseltide bulunan Kayın, Meşe ve Karaçam ormanlarındaki toprak mantarlarının mevsimlere göre değişimi araştırılmıştır. Toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile mantar sayı ve türlerini belirlemek amacı ile açılan toprak çukurlarının incelenecek kesitinde belirlenen horizonlardan mevsimlere göre toprak örnekleri alınmıştır. Toprak özelliklerinden hacim ağırlığı, ince toprak ve kil miktarları, organik madde, toplam azot, toprak reaksiyonları ile mantar sayılan ve türleri incelenmiştir. Toprak mantarlarının incelenmesinde toprağı sulandırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada örnek alan topraklarındaki mantar sayı ve türleri ile incelenen toprak özellikleri, ağaç türleri, ölü örtü özellikleri, yükseltiye ve mevsimlere bağlı olarak değişen iklim özellikleri (yağış ve sıcaklık) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1- Bütün örnek alanlarda toprak kesiti boyunca mantar sayılan sürekli azalmaktadır. Mantar sayılarındaki bu azalma derinliğe bağlı olarak değişen toprak özellikleri (organik madde, toprak havalanması, kil miktarı) ile açıklanmıştır. 2- Mevsimlere ve yükseltiye bağlı olarak değişen iklim özellikleri, incelenen topraklardaki mantar sayılan üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde mantar sayılarında görülen azalma, toprakların düşük nem içeriğine bağlanmıştır. Ayrıca ortalama mantar sayılanımı yükseklerde daha düşük bulunması, havanın serinlemesi ile ilgili olduğu sonucuna varılmıştır. 3- İncelenen topraklarda Mor tier ella, Mucor, Penicillium ve Trichoderma cinslerine ait mantar türleri fazla sayıdadır ve bütün örnek alanlarda bulunmaktadır. Bu durum asit karaktere sahip orman topraklarındaki mantar florasının genel özelliklerine olan benzerlik ile açıklanmıştır. 4- Örnek alanlardaki tür çeşitliliği en yüksek ilkbahar mevsiminde bulunmuştur. Bu mevsimde tür çeşitliliğinin artması, sıcaklık ve nemin uygun olmasına bağlanmıştır. 5- Yükseltiye bağlı olarak değişen iklim özellikleri tür değişimine sebep olmamıştır. Bu durum örnek alanlar arasındaki iklim farklarının mantar türlerinin değiştirecek kadar yüksek olmadığım göstermektedir. 6- Karaçam topraklarındaki mantarlar Kayın ve Meşe topraklarında olmayan değişik türler içermektedir. Bu da, Karaçam ölü örtüsünün ayrışma ürünlerinin topraktaki mantar türleri üzerinde etkili olduğu ile açıklanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SEASONAL CHANGES OF THE SOIL MICROFUNGI IN THE PURE STANDS OF BEECH, OAK AND PINE AT THE MOUNTAINOUS SITE OF NORTHERN THRACE SUMMARY In this study, the seasonal changes in the species and abundance (CFU/g dry soil) of soil microfungi in the pure stands of Beech, Oak, and Pine were investigated, at two different elevations at the northern aspect of Yıldız Mountain in Thrace. A total of six soil profiles were dug in order to ascertain physical and chemical soil properties as well as the quantity and species of the microfungi. A surveying of the soil microfungi in the horizons of soil from six sites (Beech, Oak and Pine) at four seasons (winter, autumn, spring and summer) in one year was conducted to determine habitat and temporal differences of fungal assemblages. Soil microfungi were isolated using the dilution plate method. The purpose of the present work was to determine the interrelationships between the fungal flora of soils and the examined soil properties, tree species, forest floor as well as elevations and seasons. The following results were found: 1- The numbers of soil microfungi along with soil depth which apparent in all sites have been reducing. Results indicated the reduce of microfungi numbers along soil horizons related to soil properties such as organic matter, soil aeration and clay content. 2- Seasonal and altitudinal effects on the number of soil microfungi were also determined in sample plots. The general trend at all sites was for the microfungi number to be extremely low in summer. Declines in total fungal abundance from spring to summer under forest cover were correlated with decreasing of soil moisture level. At the same time, detailed examination of data reveals that the numbers of fungi can be related to environmental conditions along the elevation gradient. The average number of fungi reduced at higher elevation, whereas they increased at lower elevation. 3- The most frequently isolated fungal genera were Mortierella, Mucor, Penicillium and Trichoderma that were dominant in acid forest soils. 4- Species diversity of soil microfungi was generally high in autumn and spring, Because of the suitable temperature and moisture content. 5- No differences in species composition could be found between higher elevation and lower elevation forest sites. 6- Based upon compositional similarity in the microfungal communities, a difference became apparent between conifer (pine) and hardwood (beech and oak) soils in sample plots. This may be attributed to the chemical composition differences between the needle of pine trees and broad leaf of beech and oak trees. xn