Sentetik tekstil atık suyundaki boyar maddelerin uzaklaştırılmasında çeşitli fungus türlerinin karşılaştırılması
Comparison of various fungus on decolourisation of dye in synthetic textile wastewater
- Tez No: 256862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KAŞIKARA PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sentetik boyarmaddeler tekstil endüstrisi ve diğer birçok endüstriyel faaliyette yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Boyar maddelerin en büyük grubu olan azo boyarmadde ekosisteme ve insan sağlığına zararlıdır. Azo boyarlar bir veya daha fazla azo bağıyla (N=N) ve aromatik halkalarıyla karakterize edilir. Azo boyarmaddesi içeren tekstil atık sularının arıtımı için fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Ancak, son zamanlarda biyoteknolojik yaklaşımlar ile soruna çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Özellikle lignini parçalayan beyaz çürükçül fungusların azo boyarmaddeler gibi sentetik kimyasalları da uzaklaştırabildikleri de bilinmektedir.Bu çalışmada, Bornova-İzmir civarından izole edilen basidiomisetlerin çeşitli azo boyarmaddelerin rengini giderebilme kapasiteleri incelenmiştir. Bunu takiben, izole edilen Abortiporus biennis'in C.I. Direct Black 38 benzidin azo boyarının rengini gidermesi ve organizma yaşı ile boyarmadde konsantrasyonunun giderime etkisi araştırılmıştır. Ayrıca Trametes versicolor kullanarak gerçek tekstil sanayi atık suyunun renginin uzaklaştırılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic dyes are used extensively in the textile industry and other various industries. Azo dyes, which is the largest group of dye, are harmful to ecosystem and human health. Azo dyes are characterized with one or more azo bond (N=N) and aromatic rings. Physical and chemical methods applied for the treatment of textile wastewater including azo dye. However, in order to find a solution to the so-called problem, biotechnological methods are used in recent times. It is known that especially, lignin degrading white rot fungus can be degraded synthetic chemicals as azo dyesIn this study, azo dye decolourisation capacities of basidiomycota which isolated from the vicinity of Bornova-İzmir, was studied. After than, the decolourisation of C.I. Direct Black 38, a benzidine azo dye, through isolated Abortiporus biennis was investigated and studied the effect of incubation time of microorganism and concentration of dye. Furthermore, it was observed that the colour of real textile wastewater is removed by using Trametes versicolor.