Tiofen ve desilmerkaptan bileşiklerinin bütilbenzen ve tetradekan bileşiklerinin proliz kinetikleri üzerindeki etkisi
The Influence of thiophene and decylmercaptane compounds on the pyrolysis kinetics of butylbenzene and tetradecane compounds
  1. Tez No: 121180
  2. Yazar: ŞEBNEM HANDE ÖZÖREN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET TİOFEN VE DESİLMERKAPTAN BİLEŞİKLERİNİN BÜTİLBENZEN VE TETRADEKAN BİLEŞİKLERİNİN PİROLİZ KİNETİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Tiofen ve desilmerkaptan bileşiklerinin, bütilbenzen ve tetradekan bileşikleşirinin reaksiyon kinetiği üzerindeki etkisi, ikili karışımların pirolizi ile incelenmiştir. Bütilbenzen ve desilmerkaptan veya tiofen ikili piroliz denemeleri, 425, 450, 475 ve 500°C'lerde 30 ile 240 dakika arasında değişen reaksiyon sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Tetradekan ve desilmerkaptan veya tiofen ikili piroliz denemeleri, 400, 425 ve 450°C lerde 5 ile 240 dakika arasında değişen reaksiyon sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Reaktanlarm zamanla değişiminden reaksiyon kinetiği belirlenmiştir. Gerek saf bileşik ve gerekse de ikili karışımların yok olma hızları yüksek sıcaklıkta birinci mertebe kinetiğe uygunluk göstermiştir. Bütilbenzen ve tetradekana ait Arrhenius parametreleri sırasıyla 425-500°C ve 400-450 °C sıcaklık aralıklarında hesaplanmıştır. Bütilbenzen ve tetradekan bileşiklerinin yok olma aktivasyon enerjisi, karışımdaki desilmerkaptan ve tiofen bileşiklerinin derişimlerinin artmasıyla azalmıştır. Saf ve ikili karışımların piroliz deneyleri kükürtlü bileşiklerin alkil aromatik ve parafın hidrokarbonlarının reaktiviteleri üzerindeki etkileri hakkında açıklık getirmiştir. Deneysel çalışmalar hidrokarbon ve kükürtlü bileşiklerin ikili pirolizinin sadece kuramsal açıdan değil kimyasal proses bakımından da önemli olduğunu göstermiştir. S VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INFLUENCE OF THIOPHENE AND DECYLMERCAPTANE COMPOUNDS ON THE PYROLYSIS KINETICS OF BUTYLBENZENE AND TETRADECANE COMPOUNDS The influence of thiophene and decylmercaptane compounds on the reaction kinetics of butylbenzene and tetradecane compounds were explored by copyrolysis. The butylbenzene and thiophene or decylmercaptane copyrolysis experiments were performed at reaction temperatures of 425, 450, 475 and 500°C for holding times ranging from 30 to 240 minutes. The tetradecane and thiophene or decylmercaptane copyrolysis experiments were performed at reaction temperatures of 400, 425 and 450°C for holding times ranging from 5 to 240 minutes. The temporal variations of the reactants permitted deduction of the reaction kinetics. The disappearance rate followed first-order kinetics for both neat compounds and the binary mixtures at high temperatures. Arrhenius parameters were also determined over the temperature range of 425-500°C, and of 400-450°C for both butylbenzene and tetradecane compounds, respectively. The overall activation energy for conversion of butylbenzene and tetradecane, in the presence of the decylmercaptane and thiophene compounds, decreased with increasing initial concentration of decylmercaptane, and thiophene. Neat and the binary mixture copyrolysis experiments yielded insight into the influence of sulfur compounds on the reactivity of alkyl aromatic and paraffin hydrocarbons. The experimental results showed that the binary pyrolysis of hydrocarbons and sulfur compounds is important not only theoretically but also from a practical, process chemistry point of view. IX