Bozburun dağı orman vejetasyonunun floristik analizi ve ana meşcere tiplerinin kompozisyonu üzerine araştırmalar
Researches on the floristic analysis of the vegetation of Bozburun mountain forest and composition of the main stand types
- Tez No: 121179
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN EFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET“Bozburun Dağı Orman Vejetasyonunun Floristik Analizi ve Ana Meşcere Tiplerinin Kompozisyonu Üzerine Araştırmalar”Bu çalışma; İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı'nda“Bozburun Dağı Orman Vejetasyonunun Floristik Analizi ve Ana Meşcere Tiplerinin Kompozisyonu Üzerine Araştırmalar”adı altında, doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Araştırma alam Akdeniz bölgesinin batı bölümünde yer almakta olup, idari yönden Antalya, Isparta, Burdur illerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. P.H. Davis'in kareleme sistemine göre C3 karesine giren çalışma alanımız; floristik açıdan Akdeniz fitocoğrafya bölgesinde yer alır. Araştırma alanının denizden yüksekliği 50 m. ile 2505 m. arasında değişmektedir. Araştırma alanı, 1999-2000-2001 yılı Mart ve Ekim aylan arasında gezilerek, 2419 adet bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri, tekniğine uygun olarak kurutulduktan sonra, S.D.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi herbaryumunda, S.D.Ü. Orman Fakültesi herbaryumunda ve İ.Ü. Orman Fakültesi herbaryumunda (ISTO)“Flora of Turkey and The East Aegean Islands”adlı esere (P.H. Davis 1965-1988) göre tanılan yapılmıştır. Bu bitki örneklerinin tanılan sonucunda, 86 familyaya ve 341 cinse ait 645 takson tespit edilmiştir. Bu tespit edilen 645 taksondan 104 takson endemiktir. 3 1 adet takson C3 karesi için yeni kayıttır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir; Akdeniz elementi 211 (% 32.7), İran-Turan elementi 51 (% 7.9), Avrupa-Sibirya elementi 33 (% 5.1), Çok Bölgeli elementi 311 (%48.2) ve Bölgesi bilinmeyen 10 (%1.5)'dir. Araştırma alanında yükseltiye bağlı olarak değişen vejetasyon tiplerinden (maki, garig, tarla ortamı, dere, kaya ve çayır vejetasyonu) 62 adet örnek alan alınmıştır. Ayrıca araştırma alanı orman vejetasyonunun 15 değişik ana meşcere tiplerinden 92 adet örnek alan alınmıştır. Bu örnek alanlara ait assosiasyon tabloları oluşturulmuş ve Braun- Blanquet yöntemine göre düzenlenmiştir. Assosiasyon tablolarında, örnek alanının büyüklüğü, denizden yüksekliği, eğim, bakı, vejetasyonunun örtme yüzdesi, takson sayısı ve tablodaki taksonların tekerrür sayısı verilmiştir. Bu tablolar yardımı ile 6 değişik vejetasyon tipine ve ağaç türü ve tepe kapalılığı bakımından ayrılık gösteren 15 değişik ana meşcere tipine ait bitki toplumları oluşturulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Researches on the Floristic Analysis of the Vegetation of Bozburun Mountain Forest and Composition of the Main Stand Types”This study was prepared at the University of İstanbul Institute of Sciences, Forest Engineering Department, Program of Forest Botany as a doctorate thesis entitled“Researches on the Floristic Analysis of the Vegetation of Bozburun Mountain Forest and Composition of the Main Stand Types”. The research area is located at the western part of the Mediterranean region, within the administrative borders of Antalya, İsparta and Burdur. The research area, which takes place in the C3 square according to the“square system of P.H. Davis”, is located in the zone of Mediterranean phytogeographic region. Altitude in the research area vary between 50 and 2505 meters. 2419 plant specimens were collected from the research area by doing field trips beginning with March until October in years 1999, 2000, 2001. After drying process, identification of samples were done according to“Flora of Turkey and the East Islands”(P.H. Davis 1965-1988) at the University of Süleyman Demirel, Science-Literature Faculty herbarium, the University of Süleyman Demirel, Forest Faculty herbarium and the University of Istanbul, Forest Faculty herbarium (ISTO). 645 specimens which belong to 341 genera and 86 families were identifed. 1 04 taxa are endemic, while 3 1 taxa are new records for C3 square. Distribution of the taxa by phytogeographical region is as follows; Mediterranean elements 209 (32.9 %), Irano-Turanien elements 50 (7.9 %), European-Sibirian elements 32 (5 %), 62 sample plots were taken from vegetation types ( maquis, gariques, riparian, rock and meadow vegetation) changing with altitude at the research area. Moreover, 92 sample plots were selected from 15 different main stand types of forest vegetation within the research area. Association tables were constructed by using Barun-Blanquet method. Sample plot sizes, altitudes, slopes, aspects, canopy cover, number and frequency of taxa were given in these tables. By the help of association tables, plant associations were formed for 6 different vegetation types as well as 15 main stand types that varied by tree species and canopy density. XIII