Kurbağa Rana ridibunda (Anura-Amphibia) akciğerinin nöroepiteliyal endokrin hücrelerinin immunositokimyasal tanıları ve morfolojileri
Immunocytochemical determinations and morphologies of neuroepithelial endocrine cells in the lung of frog Rana ridibunda (Anura-Amphibia)
- Tez No: 121184
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada, her iki eşeyden ergin Rana ridibunda ve bu türün larvaları kullanıldı. Akciğerdeki solunum nöroendokrin hücrelerinin (PNEC) varlığı, tavşan anti-serotonin, tavşan anti-somatostatin ve insan anti- bombesin antikorları kullanılarak immünositokimyasal yöntem ile araştırıldı. Çalışmada kullanılan kurbağalar, kontrol, kış uykusuna yatırılanlar, susuz akvaryumda tutulanlar ve kurbağa larvaları olarak 4 grupta toplandılar. Oluşturulan deneysel şartlar sonucunda PNEC'lerde meydana gelen yapısal değişiklikler ışık ve elektron mikroskobu ile gözlendi. Ayrıca, serotoninin akciğerdeki hedef yapılan Rb anti-serotonin 2A reseptörü kullanılarak işaretlendi. Solunum epitelinde, diğer epitel hücrelerinin aralarında tek ya da gruplar halinde bulunabilen serotonin-, somatostatin- ve bombesin- immünoreaktif hücrelerin varlığı gözlendi. Bu hücreler, genellikle, akciğere gelen havanın ilk karşılandığı yerler olan birincil kıvrımların genişlemiş apikal ucundaki silli epitelin bazalinde yerleşiktirler. Ancak, somatostatin-immünoreaktif hücrelerin tüm solunum epiteline dağıldıkları saptanmıştır. Gözlemlerimiz, PNEC'lerin aktivitelerinin, akciğerlerin solunumda kullanılma oranlarına bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır. Kış uykusuna yatırılan bireylerde serotonin ve bombesin-immünoreaktif hücreler, salgı materyallerini depolamış inaktif hücrelerdir. Bu gruptaki somatostatin-immünoreaktif hücreler ise sitoplazmalannda az miktarda salgı materyali içerirler. Susuz akvaryumda tutulan bireylerde, serotonin, somatostatin ve bombesin içeren hücreler salgı materyallerinin farklı sentez ve salgılama aşamalarım gösteren aktif hücrelerdir. İlaveten bu grupta, serotonin-immünoreaktif hücrelerin çoğunun salgısını bolşalttıklan, somatostatin-immünoreaktif hücrelerin salgılama için zorlandıkları ve bombesin-immünoreaktif hücrelerin de sayıca arttıkları görülür. Diğer yandan, larva akciğerinde sadece somatostatin ve bombesin immünoreaktivitesi saptanmış ve bu hücrelerin, özellikle bombesin içerenlerin, salgı materyallerini sentezleme ve salgılama yönünden aktif hücreler oldukları tespit edilmiştir. Tüm bunlara ilaveten araştırma gruplarının her birinde epitel ve bağ dokuda gözlenen somat ostatin- ve bombesin-immünoreaktif aksonların, bu peptidleri içeren immünoreaktif hücrelerin aktiviteleri ile uyumlu çalıştıkları belirlenmiştir. R. ridibunda akciğerindeki serotonin-, somatostatin- ve bombesin- immünoreaktif hücreler ve aksonlar, akciğer aktivitesi ile uyumlu çalışmaktadırlar. Silli epitelde yerleşik bazı PNEC'ler, goblet hücreleri, bağ dokudaki ve kan damarlarının duvarlarındaki düz kas hücreleri ve bazı sinirler, serotoninin hedef yapılan olarak immünositokimyasal yöntem ile saptanmışlardır. Bu sonuçlar, serotoninin düz kaslarda büzücü ve diğer hedef hücrelerinin aktivitelerini kontrol edici olabileceğini gösterir. XVIAyrıca, somatostatinin bağ dokudaki düz kaslar üzerinde ve epiteldeki bazı hücrelerin salgılama işlevlerinde durdurucu etkiye sahip olabileceği, bombesinin ise özellikle larval dönemde hücre bölünmesi ve farklılaşmasında, ergin dönemde ise bu işlevlerine ilaveten, bağ dokudaki düz kasların kasılmasında da etkili olabileceği düşünülmektedir. R. ridibunda akciğerindeki serotonin-, somatostatin- ve bombesin- immünoreaktif hücreler, akciğerdeki dağılımları ve epiteldeki yerleşimleri bakımından bu türe has bazı özellikler göstermelerine rağmen, diğer omurgalı hayvan örneklerindekilerle benzer morfolojik özelliklere sahiptirler. Bu hücrelerin R. ridibunda akciğerinde de parakrin/endokrin yol ile akciğer biyolojisinde ve aktivitesinde görev alan, epitelde yerleşik endokrin sistemin üyeleri oldukları sonucuna varılmıştır. XVII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, adult male and female individuals, as well as the larvae, of Rana ridibunda were employed. The presence of pulmonary neuroendocrine cells (PNEC) in the lung was investigated by immunocytochemical method using rabbit antibodies against serotonin, somatostatin and human antibody against bombesin. The frogs used in this study were divided into four groups: control, those being kept in hibernation, and in dry aquarium, and larvae. Structural changes caused in PNEC by the experimental conditions were interpreted by using light and electron microscope. In addition, serotonin targets in the lung were immunocytochemically labeled by using Rabbit-anti- serotonin 2A receptor antibody. The presence of serotonin-, somatostatin- and bombesin-immunoreactive cells were observed as a single or clusters of the cells dispersed amongst the other epithelial cells in the respiratory epithelium. These cells were located in the base of ciliated epithelium on the dilated apical ends of primary septa, where the incoming-air is met generally first. On the other hand, somatostatin-immunoreactive cells were diffused into the entire pulmonary epithelium. The observations revealed that the activities of PNEC vary by depending upon the amount of pulmonary contribution of lungs into respiration. In the hibernation group, serotonin- and bombesin-immunoreactive cells were found to be inactive, storing secretory material. Also in the same group, somatostatin-immunoreactive cells showed a small amount of secretory material in their cytoplasm. Conversely, serotonin-, somatostatin- and bombesin-immunoreactive cells of the dry aquarium group were active, showing various stages of the secretory material synthesis and secretion. In this group, serotonin-immunoreactive cells appeared to have released their secretion material while somatostatin-immunoreactive cells seemed to be forced in secretion. In addition, the number of bombesin-immunoreactive cells also appeared to be elevated. On the other hand, the immunoreactivity detected in the lungs of larvae was only against somatostatin and bombesin antibodies. Specifically, bombesin-immunoreactive cells were found to be active in the synthesis and the secretion of the secretory material. Additionally, somatostatin- and bombesin-immunoreactive axons of the epithelial and connective tissues in all four groups were found to be working harmoniously with the activities of immunoreactive cells containing these peptides. It was able to describe a correlation between the lung function and the activities of serotonin-, somatostatin- and bombesin-immunoreactive cells and axons in the lung of R. ridibunda. Serotonin targets, such as some PNEC and goblet cells in ciliated epithelium, the smooth muscle cells of blood vessels and connective tissue, and some peripheral nerves in connective tissue, were labelled by immunocytochemical method. These results indicate that serotonin may have a vasoconstrictive effect on smooth muscle cells and may regulate the activities of other targets. Ön the other hand, somatostatin may have inhibitory effects on the smooth muscle cells and on the secretory function of some epithelial cells. Bombesin, interestingly, may be an important factor for cell division and differentiation in the larval and mature stage, and may induce contraction of connective tissue smooth muscle cells in adults. XVIIIAlthough having some species-specific features in terms of their distribution in the lung and epithelial localization, serotonin-, somatostatin- and bombesin- immunoreactive cells of R. ridibunda share general characteristics of those in other vertebrates. In conclusion, the cells were identified as the members of the respiratory epithelial endocrine system and they contribute to the pulmonary biology and function through a paracrine/endocrine mechanism in R. ridibunda lung, as well. XIX