Orman ve çevre ilişkileri konusunda hukuksal incelemeler
The Legal studies on the interactions between forest and environment
- Tez No: 121185
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Çevre sorunları günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biridir. Sorunların ortaya çıkışı ve görünümü, ozon tabakasının delinmesinden bitki ve hayvan türlerinin nesillerinin yok olmasına kadar çok geniş bir etki alanında kendini göstermektedir. Çevre sorunlarının çözümü veya etkisinin en aza indirilmesi amacıyla her ülke, gerek iç hukukunda gerekli mevzuat değişikliğini yapmakta ve gerekse uluslararası alanda yapılan sözleşmelere taraf olma yolunu tercih etmektedir. Türkiye de çevre sorunlarının yol açtığı zararları gidermek için yıllardan beri bir seri yasalaştırma faaliyeti içindedir. Son zamanlarda, Avrupa Topluluğuna girme çabalarının artması bu çabayı daha da önemli hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı; Türk çevre ve orman mevzuatının eksik yanlarını ortaya koymak, bu eksikliklerin giderilmesi için Amerikan ve Avrupa Topluluğu mevzuatından örnekler vermektir. Ayrıca, gerekli idari yapılanmada gerekli değişiklikler için önerilerde bulunmaktır. VI BOKÜMAKTASYON MEMEMİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to update and to revise Turkish Forest and Environmental Legislation by considering American and European Union Environmental Legislation as being selected the most developed two Environmental Legislations. To do that, first of all, the environment, as a concept, is defined and its main characteristics are given in the first chapter. Then, the historical development of Turkish environmental legislation in both Ottoman Empire Era and Turkish Republic Era are examined and summarized. In the third chapter, the European Union Environmental Legislation, related to soil, water, air, plant and animal, and public participation, that Turkish Republic adopted as a domestic legislation are summarized and interpreted. In the fourth chapter, main enviromental codes such as Environmental Statute, and some others are summarized and interpreted. Then, in the fifth chapter, the most prominent articles of main forestry codes are examined as long as directly related to environmental problems and protection. In the sixth chapter, the deficiency of Turkish Environmental Codes are identified. Then, the American and European Union Environmental Legislation are considered and examined. İn light of the examination of both former legislations, the necessary articles of related statutes are considered and examined to replace outdated current regulations and to prepare a draft environmental statute that deals with currently unregulated fields of environmental issues and to amend current legislations that need to be updated and revised. In the last chapter, new organisational structure is proposed by both revising and restructuring some current agencies and establishing new agencies that totally are assigned the duty to implement new legislations. VII