Sismikte 2 boyutlu ve 3 boyutlu yorum teknikleri
2-D and 3-D seismic interpretation techniques
- Tez No: 121186
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET SİSMİKTE 2 BOYUTLU VE 3 BOYUTLU YORUM TEKNİKLERİ Bu çalışmada 3 boyutlu sismik veri kullanılarak yorum yapılmış ve bu yorum neticesinde hızı ve kalınlığı çok değişken olan tuz domunun şekli ile fayların geometrisi 3 boyutlu olarak belirlenerek derinlik dönüşümü yapılmıştır. Derinlik dönüşümünde kullanılan hız modeli için ortalama hızlar ve ara hızlar hesaplanmıştır. Bu hızlar tek tabaka ve çok tabakalı derinlik dönüşümü yönteminde kullanılarak sonuçları derinlik haritaları üzerinde irdelenmiştir. Tuz domları ve aşınma geçiren seviyelerin bulunduğu jeolojik alanlarda ara hızların kullanıldığı çok tabakalı derinlik dönüşümü yönteminin başarıyla uygulanabileceği saptanmıştır. Tuz domunun etkisi giderilerek yapılan tuz altı seviyelerinin derinlik dönüşümünden elde edilen sonuçların daha güvenilir olduğu kuyu bilgileri ile doğrulanmış ve yeni pozitif alanlar ortaya çıkarılmıştır. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 2-D AND 3-D SEISMIC INTERPRETATION TECHNIQUES In this study, we interpret 3-D seismic reflection data to identify the shape of a salt dome with varying velocity and thickness levels, as well as the geometries of the faults by converting the time cross-sections to depth cross-sections. We estimate the average and interval velocities of the crustal model used in depth conversion. Using these velocities in the single-layer and multi-layer depth conversion methods we interpret the depth cross-section maps. The depth conversion method using interval velocities yields satisfactory results in geological environments such as salt domes, erosional surfaces etc. Eliminating the effect of a salt dome, the reliability of the results obtained by depth conversion of sub-salt formations is confirmed by well data and new sites that can be considered positively are identified. XI HC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON