Yansımalı sismikte dekonvolüsyon (ters evrişim) ve bazı uygulamaları
Deconvolution in reflection seismic and its some applications
  1. Tez No: 46734
  2. Yazar: BERRİN SARIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KURULTAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
V.ÖZET“Yansımalı Sismikte Dekonvolüsyon (Ters Evrişim) ve Bazı Uygulamaları”Sismik verilerin jeolojik kesitin bir benzeri olmaktan uzaklaşmasına neden olan etkilerden kurtarmak ve anlaşılır kılmak için uygulanan veri işlem yöntemlerinden b.r Dekonvolüsyon (Ters Filtreleme-Ters Evrişim) 'dur. Dekonvolüsyonun amacı, yerin çıkışını girişine dönüştürerek her yansina yüzeyi için bir geliş enejisi gözlemlemektir. Sinyallere daha belirgin bir görünüm kazandırmak: üst üste binen tekrarlı yansımalan gerçek yansımalardan ayırmak, veriyi gürültülerden arındır*" sak dekonvolüsyonun amaçiarındandır. Çeşitli dekonvolüsyon yöntemlerinin geliştirilmiş olması yer cindeki farklılaşmadan dolayı elde edilmiş olan veriler nedeniyledir. Veri ve veriden sağlanan c gılere göre en uygun dekonvolüsyon tekniği, o veriye uygulanmaktadır. Bu çalışmada, dekonvolüsyon yönteminin özellikleri, matematiksel an:a*nı ve çeşitleri detaylı olarak anlatılmakta ve uygulamalarda bazı ispatlamalara gidilmektedir. Bura göre, sentetik verilerle yapılan uygulamalarda sonucu etkileleyebilecek en iyi kaynak dalgacığının, ~-itre boyunun, pencere uzunluğunun ve beyaz gürültü oranının belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca arazi verileriyle yapılan uygulamalarda da, dekonvolüsyonun yararlan üzerinde durulmuş ve dekonvolüsyonlu - dekonvolüsyonsuz kesitler çeşitli durumlarda karşılaştı rı I m ıştır. 91
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ Deconvolution In Reflection Seismic and Its Some Applications ”Deconvolution is one of the methods of date processing which is applicated to illustrate and to eliminate the effects which cause the seismic dala not to resemble to geological section. The aim of deconvolution is to observe an incidence energy by transforming the output of the earth to input of it for each reflection surface. The purposes of deconvolution are to make the signals cleaner, to seperate the superposed multiples from the primary reflections and to purify the data from the noises. Developing of various methods of deconvolution is owing to the data which are obtained because of the differentation of the subsurface. According to the data and the informations which are provided from the data, the most appropriate technique of deconvolution must be applicated to the data. In this study, the properties of the method of deconvolution, its mathematical meaning and its varieties were described in detail and made some proofs in applications. Thus, in the applications with the synthetic date, it was tried to determine, the best source wavelet which was affected the result, the length of filter, the length of the window and the ratio of white noise. Also, in the applications based on the field date, it was pointed out the uses of deconvolution and compared the sections in various cases“before deconvolution”with "after deconvolution''. 92