Bolu mıntıkasında orman yol şebeke ve nakliyat planlarının bilgisayar ortamında düzenlenmesi
Computer aided forest road network and transportation planning in Bolu region
- Tez No: 121197
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY AYKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET BOLU MINTIKASINDA ORMAN YOL ŞEBEKE VE NAKLİYAT PLANLARININ BİLGİSAYAR ORTAMINDA DÜZENLENMESİ 2000'li yıllara girilen şu günlerde, gelişmiş ülkelerde bilgisayar yazılım ve donanımlarının kullanımı büyük ölçüde yaygınlaşmakta, karşılaşılan karmaşık problemlerin çözümünde etkin olarak kullanılmaktadır. Günümüz bilgisayar teknolojisinin sunduğu olanaklar, birçok alanda olduğu gibi ormancılıkta da yoğun kullanım alam bulmaktadır. Özellikle son yıllarda bilgisayar yazılım ve donanımlarında meydana gelen hızlı gelişmeler mekansal analizlerin gerçekleştirilmesinde, planlama, yönetim ve karar vermede önemli bir araç olarak bu sistemlerin kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada bölge şeflikleri ölçeğinde hazırlanan orman yol şebeke planlarının bilgisayar ortamında düzenlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Mengen Orman İşletme Müdürlüğü, Kayrak Orman İşletme Şefliği bölgesi araştırma alam olarak belirlenmiştir. Çalışmanın önceki bölümlerinde ülkemizdeki orman yolu yapım çalışmaları, orman yollarının planlanmasında gerekli olan temel esaslar, sayısal arazi modelleri, bunların oluşturulması, uygulama alanları ve bilgisayar ortamında sayısal arazi modelleri ile orman yollarının planlanması konusu incelenerek Bolu mıntıkasında uygulamalı bir örnek yapılmıştır. Yol güzergahlarının etüdünde, planlama çalışmalarında faydalanılmak üzere, bölgedeki arazi yapısı incelenmiştir. Araştırma alanının 1/25000 ölçekli haritaları bilgisayar ortamında sayısallaştırılarak, sözkonusu alanın sayısal arazi modeli oluşturulmuştur. Çalışmaların bilgisayar ortamında yapılabilmesi için, AutoCAD R14 ve InROADS SelectCAD Version 7.6 yazılımı kullanılmıştır. Oluşturulan sayısal arazi modelinden yararlanılarak eğim haritaları bilgisayar ortamında elde edilmiştir. Yol şebeke ve transport planlarının yapılmasında eğim haritalarından yararlanılmıştır. Arazinin ve orman örtüsünün dağınık olması, bölmeden çıkarmanın mekanizasyonla yapılmaması nedeniyle, orman ürünlerinin en ekonomik şekilde bölmeden çıkarılması, primer transport mesafelerinin kısaltılması amacıyla ve yangınlar, böcek arızlarının önlenebilmesi için yol aralığı 500-1000 m olarak belirlenmiştir. Bu kritere göre planlanan toplam yol uzunluğu 146+906 km ve yol yoğunluğu 19,54 m/ha olarak hesaplanmıştır. Orman yol şebeke planını oluşturan yolların tamamı bilgisayar ortamında etüd edilmiştir. Bilgisayar ortamında planlanan orman yol şebeke planım oluşturan tüm yolların kazı ve dolgu hacimleri Ek-l'de, güzergah planları, enkesit, boykesitleri ve araştırma alam için planlanan primer transport planı Ek-2'de verilmiştir. Primer transport planı üzerinde ana transport yönleri belirtilmiş ve araştırma alanında uygulanacak transport metodları gösterilmiştir. Mevcut ve planlanan yolların stabilize kaplamalı B tipi tali orman yolu standartlarında olması kararlaştırılmıştır. Projesi yapılan orman yol şebeke planında belirtilen işlerden yeni yol inşaatı, büyük onarım, üst yapı ve sanat yapısı inşalarının, 2001 yılında başlayarak 2015 yılına kadar 14 yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Buna göre yeni yol inşası, büyük onarım, üst yapı ve sanat yapısı inşaatları için yapım programı oluşturulmuştur. Araştırma alam için bilgisayar ortamında planlanan orman yol şebeke planım oluşturan yolların inşasının tamamlanması ile ormanın her tarafına eşit şekilde ulaşabilme imkanı sağlanmış olacaktır. Böylece üretim, rekreasyon, ağaçlandırma ve yangınlarla mücadele çalışmaları kolaylıkla gerçekleştirilecektir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPUTER AIDED FOREST ROAD NETWORK AND TRANSPORTATION PLANNING IN BOLU REGION It is known that exploitation of forests at highlands, and on difficult land away from settlement centres is highly impacted by transportation facilities. Consistent exploitation and protection of forests; and making available to the public the indirect benefits of forests, is primarily dependent on a well arranged road network and transportation plan for such forests. A forest road network, an unrenouncable element of a rational and constant forestry, is linked with the country's highway network. In parallel with the objectives and requirements of forestry, forest road networks are planned to facilitate: - equal and adequate exploitation throughout the forest, - compatibility with the partition network in the forest, and - to ensure the shortest connection between the production site and store. With such a structure, forest road networks facilitate easy, fast and in time transportation of all forestry products; transportation of administrative and operational materials, equipment and workers to worksites in the forest; protection of the forest, particularly the control of forest fires and pest invasions; and addressing the cross road requirements of peasant inhabitants of the forest and the recreational demands of the public. In these days at the threshold of the 2000s, computer software and hardware is extensively and effectively used especially in the developed world for the solution of complex problems. The facilities offered by the computer technology in our age, is used to a great extent in forestry also as in numerous other areas. The accelerated development in computer software and hardware particularly during the last few decades, has made topical the use of such systems as a significant tool in the realisation of space analysis, planning, management and decision making. The digital terrain model (DTM) technique is successfully used in various countries for road network planning of settlement and industrial areas, airports, motorways, railways and forests. Utilisation of digital terrain models which have been İn use for long years in other countries, were successfully initiated in the design and planning of motorway, railway and forest road networks; and in motorway planning in Turkey during the past years. Utilisation of the DTM technique in the road planning and project activities for forestry, the majority of which is found on highlands, would be an economic and rational approach due to the substantial savings to be realised both in time and money. Research XIII