PV (photo-voltaic) temelli enerji sistemleri ve ülkemiz için bir güneş santrali modellemesi
Photo-voltaic sourced energy systems and a solar power plant for our country
  1. Tez No: 121271
  2. Yazar: BARIŞ KÖKDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN HOCAOĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Dünyamız, bugün, çevreyle uyumlu çözümlere acilen muhtaçtır Yenilenebilir enerji olarak adlandırılan güneş, rüzgar, biyo-kütle, jeotermal kaynaklı enerjiler çevreyle uyumlu alternatiflerdir. Bu tezde, özel olarak PV (photo-voltaic) kaynaklı güneş enerjisi uygulamaları incelenecektir. Tez çalışmasının içerisinde, PV Sistemlerinin kapsamı, özellikleri, maliyet hesabı, birim fiyatlar ve diğer sistemlerle karşılaştırılması yer almaktadır. PV Sistemleri hakkında genel bir bilgi verilmesinin ardından, sistem kurulu gücünün belirlenmesinde önemli bir yer tutan yük akımının hesaplanması tekniği açıklanmıştır. Ayrıca, örnek bir PV Sisteminin belirli bir yük beslenirken farklı güneş verimlerinde saat başı değişen enerji üretiminin analizi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında, şu ana kadar hiç yapılmamış olan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için oluşturulmuş bir Güneş Enerjisi Santrali modellemesi ve fizibilite çalışması yer almaktadır. Bu çalışma sayesinde böyle bir Güneş Santrali için, günümüz piyasa koşullan ve ülkemizin bölgesel güneş verimi göz önünde tutularak ilk yatırım ve yıllık maliyet harcamaları ortaya çıkmaktadır. Özellikle, halen kullanılmakta olan Şebeke ve Dizel Generator Sistemleri sayesinde enerji kullanımı sorgulanmakta ve modelleme içerisinde Şebeke Sistemi ve Dizel Generator Sistemi tesisi için yapılması gereken ilk yatırım ve yıllık işletme harcamaları ülkemizin piyasa koşullan ve günümüz şartları içinde hesaplanmaktadır. Şebeke Sistemi, Güneş Enerjisi ve Dizel Generator Sistemlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetleri incelenerek ve farklı uzaklık ve tüketime göre birim maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
?“v r**»»... ”'1 SUMMARY ' Our world, at present needs environmentally friendly solutions. Solar^ wfod^pV geothermal and bio-mass based energies are meant at first consideration by the“Renewable Energy”term. In this thesis, PV (photo-voltaic) sourced solar energy applications and case studies will be specially presented.. The content, specifications, cost analyses, unit prices of PV Systems and a comparison of PV Systems with other conventional systems are studied in my thesis. After a general and brief information about PV Systems, determination of load load current, which is considered as an important indice in the calculation of system capasity is explained. Furthermore, the energy production with the failure reasons in different solar conditions for a sample PV System is analyzed. In my thesis, a feasibility study has been prepared for a solar energy plant in the Southeast Region of Turkey. By using this feasibility study, capital costs and administrative costs per year for the present marketing conditions by the help of the regional solar radiation can be obtained for such a Solar Energy Plant. Especially, Conventional Grid and Diesel Generator Systems, the usage of energy is discussed. Also, a feasibility study for these conventional systems are prepared. 4 The economical aspects, also will be considered as an important criterion. The capital costs and administrative costs per year will be compared with two parameters, such as distance and population of our village.