Kocaeli sığırlarında Neospora caninum'un prevalansı
Neospora caninum seroprevalancy in Kocaeli cows
- Tez No: 121270
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
IV ÖZET Vv.V Neospora caninum sığırlarda konjenital enfeksiyon ve abortlara neden olan bir parazittir. Neospora caninum yaygın olarak omurgalı soyunu enfekte edebilme özelliğine sahip bir protozoondur. Neosporosis hastalığına sebep olan bu organizma İlk defa 1988 yılında bir köpeğin merkezi sinir sisteminden izole edilmiştir. Toxoplasma gondii'ye olan benzerliği nedeniyle uzun yıllar yanlış olarak teşhis edilmiştir. Kocaeli ili ve çevresinde ilk kez yapılan bu çalışmada 97 adet inekten alınan kan örneklerinin serum analizleri yapılmıştır. Elde edilen örneklerin serumları ayrıldıktan sonra - 20 °C incelemeler için saklanmıştır. Serumlardaki seropozitiflik monoklonal antikorlarla hazırlanmış vMRD ine, competetive ELİSA (cELİSA) kiti kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan bu testlerin sonucunda Kocaeli bölgesinde 97 örnekten 5 tanesinin kanında seropozitiflik tespit edilmiştir. Seropozitifliği tanımlanan hayvanların parazit kimliği, yaşı, aborta sebebiyet vermesi ve çevresel faktörler gibi etmenler yönünden Neospora caninum ile bağlantısı analiz edilmiş Kocaelinde % 5.05 seroprevalans belirlenmiş olup pozitif örneklerin yaş dağılımlarının 3-5 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY v«v- Neospora caninum is a parasite which causes congenital infections and abortions in cows. Neospora caninum, which is a protozoon, has a capability to infect cordatas omurgali. This organism causes Neosporosis disease and isolated from neural system of a dog for the fist time in 1988. Due to its similarities to Toxoplasma gondii it has been misdiagnosed for many years. This study has been conducted for the first time in Kocaeli region and 97 serum, which are taken from cows and splitted into their serum, has been analyzed. These serums were kept at -20 C for future studies. Seropozitivity detected by using vMRD ine, competetive ELİSA (cELİSA) kit prepared by monoklonal antibody. After this test seropozitivity found in 5 blood samples out of 97. The cows which have seropozitivity in their bloods studied in terms of parasite identity, age, cause to abortion and environmental effects. In Kocaeli region seroprevalans detected as 5.05 % and age of positive sample's animals are found between 3-5 years.