Turistik amaçlı coğrafi bilgi sistemi tasarımı
Touristic information system
  1. Tez No: 121274
  2. Yazar: AKİF GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET «fe-j^*^^-* Tüm klasik yaklaşımların değiştiği bugünlerde, ülkemizde özellikle akademik çalışmaların öncülüğünde bir çok kurum haritacılığın da yenilenmesi adına CBS teknolojisini kullanma gereğini hissetmektedir. CBS ile harita üretimi, alışageldiğimiz klasik yöntemlere göre daha güvenli ve hızlıdır. CBS ile harita üretimi mevcut veritabanları ve dönüşümü yapılmış digital haritalarla mümkündür. Ülkemizde yapılan CBS çalışmaları genellikle kent bilgi sistemeleri kapsamındadır. Ancak bu çalışmada farklı bir konu olan Turistik Bilgi Sistemi ele alınmıştır. Çünkü turizm ülkemiz için önemli gelir kaynaklarındandır. Proje yedi ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde projenin amacı, CBS'nin gelişimi ve turistik amaçlı kullanımı anlatılmıştır, İkinci bölümde Coğrafi Bilgi Sistemlerine ilişkin tanımlamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde, kullanılan yazılım ve donanımdan anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, veri veri tabanları kavramı üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde turizm ve turist tanımlanmıştır. Altıncı bölümde sistem tasarımı yapılmışArcview ve Avenue yazılımları kullanılarak kullanıcı arayüzü, çeşitli sorgulamalar içeren bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Yedinci bölümde sonuç ve önerilere değinilmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, all classical informations change rapidly.In our contry, according the academic plans, a lot of firm, institu, etc. start to use GIS tecnology in their works. Because Geographical Information System (GIS) which has rapidly spread and it become standart in related topics. Making maps with GIS is much flexible than traditional manual or automated cartography approaches. A GIS creates maps from data pulled from databases.Existing paper maps can be produced digitized and translated maps. Academic studies that created in our country are generally objected to topic of Urban Information Systems. But in this study, we choose a different subject; 'The Cretaion of Touristic Geographical Information System" was made, which Istanbul was selected as a pilot zone.Because Tourism is a very important economic object in our country. The project consists of seven main chapters. In the first chapter, aim of project development of GIS and its use for touristic purposes was discussed. In the second chapter, basic concepts and elements of GIS were explained. In the third chapter, sofware and hardware used in this project were explained In the fourth chapter, concept of touristic purposed GIS and related sample applications were dealed with. In the fifth, definitions of tourism and tourist are writen.vı In the sixt chapter, system design was made and application including interface, various queries was implemented by being used Arcview and Avenue., \ < ^ softwares. V In the seventh chapter, conclusions and suggestions were given.