Turistik amaçlı coğrafi bilgi sistemi oluşturulması
The Creation of touristic purposed geographical information system
  1. Tez No: 67787
  2. Yazar: ALİ MELİH BAŞARANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Yirmibirinci yüzyıla çok yaklaştığımız şu günlerde bütün dünya bilişim teknolojilerim en üst düzeyde kullanma ve bu sayede üstünlük kurma mücadelesi içindedir. Bu teknolojilerin en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz büyük bir hızla yaygınlaşan ve ileri ülkelerde ilgili bir çok konuda standart haline gelmiş“Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)”dir. Ülkemizde önemi henüz kavranmaya başlanan CBS kavramı özellikle akademik çalışmaların öncülüğüyle ilerlemekte ve bir çok kurum bu konuda çalışma yapmaya başlamış ya da yapma gereği hissetmektedir. Akademik çalışmalar genellikle Kent Bilgi Sistemleri konusuna yönelik olmuştur. Bu çalışmada ise konuya biraz da kartografik çalışmalar açısından yaklaşılmış olup özel bir harita türü olan turistik haritaların fonksiyonalitesinin CBS teknolojisiyle yerine getirilerek üst düzeyde mekansal bilgi iletişiminin sağlanması düşünülmüştür. Turizmin ülkemiz için önemi büyük olduğundan bu sektörün modern çağın nimetlerinden yararlanması kaçınılmazdır. Bu düşünceden hareketle, Antalya il merkezinin pilot bölge olarak seçildiği“Turistik Amaçlı Coğrafi Bilgi Sistemi Oluşturulması”adlı çalışma yapılmıştır. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin gelişimi ve turistik amaçlar için ne şekilde kullanılabileceğinden söz edilmiştir. İkinci bölümde, Coğrafi Bilgi Sistemlerine ilişkin temel kavramlar, Coğrafi Bilgi Sisteminin bileşenleri ve Kartografya ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, kullanılan yazılım ve donanımdan söz edilmiştir. Bu bölüm özellikle ülkemiz için yeni bir yazılımın kullanılması nedeniyle gerekli görülmüştür. Dördüncü bölümde, turistik amaçlı Coğrafi Bilgi Sistemi kavramı ve buna ilişkin örnek uygulamalar ele alınmıştır. Beşinci bölümde, sistem tasarımı yapılmış ve Maplnfo ve MapBasic yazılımları kullanılarak kullanıcı arayüzü, çeşitli sorgulamalar ve kartografik ürünleri içeren uygulama gerçekleştirilmiştir. Altıncı bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The whole world is trying to use informatics technologies in the most advanced level and thus it is in the struggle of setting superiority. There is no doubt that the most important one of these technologies is Geographical Information Systems (GIS) which has rapidly spread and it became standart in related topics. The concept of GIS that its importance has just begun to be realized in our country has been in advancement as a leadership of academic studies and many organizations have begun to study on this subject or felt importance of it. Academic studies generally objected to topic of Urban Information Systems. In this study, implementing of functionality of tourist maps, a specific type of map, by using GIS technology was thought in the view of spatial information communication in high level through cartografic aspects. Since the importance of tourism is great for our country, it is unavoidable to benefit from technological blessings of modern age. According to this idea a study called“The Creation of Touristic Purposed Geographical Information System”was made, which Antalya city centre was selected as a pilot zone. The study consists of six main chapters. In the first chapter, aim of the study, development of GIS and its use for touristic purposes was discussed. In the second chapter, basic concepts and elements of GIS and its relation to Cartography were explained. In the third chapter, software and hardware used in this study were discussed. This chapter especially thought necessary since a new software for our country was used. In the fourth chapter, concept of touristic purposed GIS and related sample applications were dealed with. In the fifth chapter, system design was made and an application including user interface, various queries and cartographic products was implemented by being used Maplnfo and MapBasic softwares. In the sixth chapter, conclusions and suggestions were given. VI