Güvenlik duvarlarında test yöntemi geliştirilmesi: Tasarım ve uygulama
Developing test methodology of firewalls: Design and application
- Tez No: 121300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Güvenlik Duvarları ağ güvenliğinde kullanılan ve en yaygın' olan yazılım veya donanımdır. Piyasada bilinen Güvenlik Duvarı tipleri oldukça fazladır. Bu Güvenlik Duvarları tasarım açısından birbirlerinden farklılıklar göstermekte ve uygulama alanlarına göre tercih nedeni olmaktadırlar. Bazı Güvenlik Duvarları içerdikleri fonsiyonellik bakımından diğerlerinden üstün gözükselerde zayıflıkları olabilir. Dolayısıyla bir test yönetimi geliştirilip gerçekten de göründüğü kadar güvenli olup olmadığı araştırılmalıdır. Test yöntemi geliştirilirken, performans, işletim sistemi, donanımsal yapı, yapılım, sistemin yapısı, vs. gibi belirli hususlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca test yönteminin kullanıcıyı bilgilendirmesi ve yönlendirmesi de önemlidir. Kurumlar için en önemli konulardan birisi de saygınlıktır. Bunun için de güvenlik ilk başta gelir. Bankacılığın bile internet üzerinde yapılır olması konunun hassasiyetini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Firewalls are hardware and software systems that protect a corporate network from attacks coming from the outside internet. There are several firewalls available in the market. Altough some firewalls are stronger then others with respect to some security or functionality aspects, they may be weaker in others. Therefore it becorries necessary to find testing methodology that will ease the process of firewall comparison Performance, operating system, hardware and software building,,etc, properties are important to develop testing methodology. Testing methodology must be useful and give information to system administrator about configuration errors. Prestige is very important for corporations. Because of this security is the first to take into consideration. Internet banking iö used today, too. "V -.tit