Balıkesir yöresi koyunlarında toxoplasma gondii prevalansı
Toxoplasma gondii prevalans of sheep in Balıkesir
  1. Tez No: 121323
  2. Yazar: MAHMUT PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET ilk kez 1908 yılında Nicolle ve Manceaux tarafından bir Afrika kemirgeni olan Ctenodactylus gondii den izole edilen Toxoplasma gondii geniş bir omurgalı soyunu enfekte edebilen bir protozoondur. Diğer omurgalı canlılarda olduğu gibi koyunlarda da konjenital enfeksiyonlara ve abortlara sebep olan Toxoplasma gondii nin seroprevalansını belirten.bu çalışma Balıkesir ilinde ilk kez yapılmaktadır. Bu çalışmada, Balıkesir ilinin Dada, Musalar, Sağırlar ve Selimağa yerleşim birimlerindeki koyunlardan 1998 yılında alınmış olan ve - 20 °C de saklanan kan serumları kullanılmıştır. Bu serumlardaki seropozitiflik; Latex Agglutinasyon ve insan IgG ELISA kitleri kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu Balıkesir ilindeki 92 koyundan alınan kan serumlarının Latex Agglutinasyon testi ile 71 tanesinde (% 77), ELISA testi ile de 62 tanesinde (% 67) seropozitiflik tespit edilmiştir. îki test arasındaki farklı sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca seropozitiflik tespit edilen koyunlarım parazit kimliği, yaşı ve aborta sebebiyet vermesi yönünden Toxoplasma gondii ile bağlantısı analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen seropozitiflik, Türkiye nin çeşitli bölgelerinde yapılan diğer çalışmalarla elde edilen sonuçlarla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the first time in 1908, Nicole and Manceaux extracted from an African rodant called Ctenodactylus gondii, Toxoplasma gondii, which is a protozoon and can infect a wide range of vertebrates. While causing contamination in other vertebrates, Toxoplasma gondii is also a source of congenital infections and abortions in sheep; this study indicates seroprevalation of Toxoplasma gondii and has been conducted for the first time in Balikesir region. In this study blood samples were taken from Dada, Musalar, Sağırlar and Selimağa villages, of Balıkesir region in 1998 and serum obtained from these blood samples and kept at -20°C has been used. Seropozitivity in these serum samples were examined by using human IgG kits which are prepared by Latex Agglutination. As a result of this examination, out of 92 serum samples taken from Balıkesir region, Seropozitivity is found in 71 (77 %) sheep by using Latex Agglutination while applying ELISA test to the same samples, Seropozitivity is found in 62 sheep (67 %). Moreover, sheep susceptible to seropozitivity, are studied in terms of their relation of parasitic code, abortions and their ages with Toxoplasma gondii. Seropozitivity results of this study are consistent with the other results obtained from various regions in Turkey.