Türkiye'de stratejik enerji planlamasında güneş enerjisinin yeri
The Importance of the solar energy in the strategical energy planning of Turkey
- Tez No: 12135
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
XIII KISA ÖZET Çalışmanın amacı, Türkiye'nin uzun vadeli enerji master planının kurulmasında temel oluşturacak çalışmaları yapmaktır. Belirlenecek temel çalışma sonucunda uzun vadede enerji sektöründe izlenecek olası yollar saptanacaktır. Türkiye'nin uzun vadeli enerji master planı için temel çalışmalar Dünya ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun enerji pazarlarının gerçekçi ve tutarlı olarak izlenmesi ile değer kazanacaktır. Temel enerji ekonomisi verileri ve aralarındaki karşılıklı ilişkiler çalışmanın yöntemini oluşturmuştur. Yöntem içerisinde genel enerji ekonomisi, enerji yoğunlukları., kişi başına enerji tüketimi, sektörel analiz, özel enerji tüketimi, enerji talebi ve fiyat esneklikleri gibi temel kavram lar Dünya ve Türkiye enerji sektörlerinde karşılaştırmalı olarak incelenmişlerdir. Daha sonra enerji planlamasına ilişkin belirlenen 108 değişken bir bilgisayar programı çerçevesinde istatistiksel değerlendir meye tabii tutulmuştur. 1995-2010 yıllarını kapsayan analiz zamanı içerisinde enerji planlamasına temel oluşturacak parametrelerin izleyeceği yollar sayısal olarak belirlenmiştir. Sonuçta sayısal veriler bir senaryo yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. Uzun vadede artan petrol tüketiminin enerjide dışa bağımlılığı artırdığı gibi hava kirliliğini de artıracağı, linyit ve taşkömürü rezervlerinin azalacağı, mevcut kurulu güçle elektrik üretiminin tüketimi karşılayamayacağı, odun enerjisi tüketimindeki artışların genel ekolojik denge üzerinde bir tehlike oluşturacağı, güneş enerjisi tüketiminin genel enerji tüketimi içerisindeki öneminin artacağı, nükleer enerjiye geçişin gerekliliği gibi genel makro değerlendirme sonuçları elde edilmiştir. 1995-2010 yılları arasında Türkiye'de birincil enerji tüketiminin %2.5 oranında artacağıda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT For this purpose present study is carried out, that can be considered more useful for the long-term energy planning of Turkey. After the completting of this study the proposal for a long-term energy planning will be suggested. Basic survey at this field will be more important for a long-term energy planning of Turkey in comparing with the same energy plans of the European Community and the World ' s. The methods of this study consist of different data on the basic energy economy and mutual relationships. Several concepts such as general energy economy, energy intensity, energy consumption p.c, sectoral analysis, special energy consumption, energy demands and price indices are discussed comparatively by considering of the World's and Turkey's energy sector. 108 variations in relating of enery planning have been evaluated for the statistical analysis by the computer programming. For the projection over the period of the years 1995-2010 the basic parameters that will have vital importance for the energy planning, have been determined numerically. Consequently these numerical data have been evaluated by varies scenario approach. Fosil oil consumption for a long-term period will be suffered as follows :. increasing of the dependence upon the foreign economy. increasing of the pollution. decreasing of the resources of coal and lignite. the production of electrical energy will not be enough to cover the energy demans. increasing of the consumption of the wooden energy will be dangerous on the ecological balance. increasing the importance of solar energy Between the vears 1995-2010 the consumption of the primary energy of Turkey will increase in a rate of 2,5%.