Konya kenti yerleşim merkezindeki odunsu bitkiler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 12134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
6. ÖZEt Dünyanın pek çok kentinde olduğu gibi ülkemizde de, kentleşme, sanayileşme ve nüfus artışı, kentlerde dolaya olan özlemi giderek çoğaltmaktadır. Doyurun bir parçası olan insanın, doğada.' kopması, baraber.de pekçok sorunu birlikte getirmektedir. Kentlerin yapay ortamında yeşil alanların toplumun birçok gereksinmesine önemli ölçüde olumlu yönde cevap verdiği tartışmasız bir gerçektir. Yeşil alanları oluşturan en önemli öğeler ise ağaç, ağaççık vs çalı formunda odunsu bitkilerdir. Odunsu bitkilerden beklenen olumlu yöndeki etkiler onların amaca uygun ve doğru olarak yetiştirilmesine bağlıdır. Bu meyanda kentlerde yetiştirilen odunsu bitkilerin yeşil alan türüne göre istenilen amaç doğrultusunda uygun yetişme ortamının hasırlanması ve tür seçimi konusu önem kapanmaktadır, ülkemizde, kentlerde odunsu bitkilerin kullanımıyla ilgili pek as çalışma yapılmıştır. Bununla beraber sanayileşmenin eşiğinde olan ülkemizde bu alandaki çalışmalar giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Konya kenti yerleşme merkezinde yeşil alanların bugünkü durumu, odunsu bitkilerin kullanım ve gelişme durumları araştırılmıştır.Araştırma alanının sosyo ekonomik ve kültürel durumu ila doğal yapısının değerlendirilmesi ışığında yeşil alanlar beş gruba ayrılmıştır? - Ev bahçeri. - Parklar - Dinlenme parkları - Çocuk bahçeleri - Yollar ve meydanlar87 The results were obteined from observations made in different parts. The type of green areas, position, altitude, the number of woody. plants species, the use and development situations of thel were determined. Unapropriate use of these plants and tehe required recommendadions were declared. About 1£Q.\fvut$dy ; plants have been determined in the reseach area. It was concluded that these areas must be protected for switable plants and much more attention must be paid for survival of these kinds of plants in the city planning projects. Especially apropriate woooly plants must be chosen in accordance with the social and natural structure of the cities.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY Urban i sat ion, industrial i sat ion and population density cause an aspiration of the Nature in Turkey as it is hapenning in many countries all over the world. Some problems arise from the rupture of hurnanbeing from the Nature. In the artificial atmosphere of cities, green areas can counteract so many nesessities of the population. These areas &rs consisted of trees, plant lets and profit of these plants can be held only when they are used correctly and in accardance with the aim. fit the same time, it is very important to select suitable.woody.--; plant, species on which they would grown. For this purpoje very few investigations have been made until now. However much at t ant i on has been paid on this subject in our country. In this study, the pravailing situations of green areas in the city center and also the situations of the use and development of woookj plants in Konya were examined. According to the cultural, social and economical situations of the research area, the green areas were classified into five groups as below; - Household gardens - Public parks - Resting parks - Children parks - Streets and open spaces - School gardens - Graveyards.87 The results were obteined from observations made in different parts. The type of green areas, position, altitude, the number of woody. plants species, the use and development situations of thel were determined. Unapropriate use of these plants and tehe required recommendadions were declared. About 1£Q.\fvut$dy ; plants have been determined in the reseach area. It was concluded that these areas must be protected for switable plants and much more attention must be paid for survival of these kinds of plants in the city planning projects. Especially apropriate woooly plants must be chosen in accordance with the social and natural structure of the cities.