Termik güneş santrallarında, sabit yansıtıcı odaklayıcı uzay alanları üzerine teorik ve deneysel incelemeler
The Theoritical and experimental research on fixed reflected and focused space areas at the thermic solar centrals
  1. Tez No: 12136
  2. Yazar: GALİP OTURANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Fosil yakıtların tükenme sorununa özellikle san yıllarda eklenen çevre sorunları, güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarını araştırma ve uyqulama projelerine hız kazandırmıştır. Elektrik enerjisinin konvansiyonel ve nükleer yollarla üretimine alternatif olarak, güneş enerjisinden yararlanarak elde edilmesi konusundaki çalışmalar birçok ülkede hızla sürdürülmektedir. Bu çalışmada güneşin gün boyunca hareketli olmasına rağmen matematiksel yapıda yansıtıcı sabit bir yüzeye hareketli yüzeyin yaptığı yansıtma yaptırılmaya çalışılmıştır. Başka çalışmalarda da kullanılabilecek yararlı yeni formüller ifa de ve ispat edilmiştir. Herhangi bir düzlemden yansıyan ışının koordinatları bu çalışma ile hesap kontrolüne alınmıştır. Ayrıca düzlemsel almayan yansıtıcı yüzeylerin konum açıları belirli formüllere bağlanmıştır. Bu elde edilen yeni bilgiler, E.Ü.Güneş Enerjisi Enstitüsü Binası Enerji kulesine teorik olarak uygulanarak, gerçek uygulama aşama sına hesaplama açısından bir rahatlık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recently, additional to exhaust of fossil Fuels the problem of the pollution of the enviroments caused acceleration to researchs and applications on the alternatives as like the solar energy. In the numerous country widely contine to obtain alternatively the electricity energy from the conventional and nuclear ways to obtain the electricity from the solar energy. In this study, we try to make a fixed reflector itn mathematical structure allows to focus sun beams as if it were a nun tracking reflector. Some useful formulas explained demonstrated in this study, which are also can be used in other works. The coordinates of a light beam which is reflected from any plane surface, are controlled in calculations. Also the position angles of non-plane surfaces are fixed with determined formulas. Also for the application stage we try to bring some facilities on the theoretical work of The Solar Energy Tower, which will be built on Eagean University Solar Energy Institute.