Sucul ortamdan Cu2+ nın buğday kepeği ile biyosorpsiyonu
Biosorption of Cu2+ from aqueous solution by wheat bran
  1. Tez No: 121353
  2. Yazar: NURGÜL BAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM KOCADAĞISTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi SUCUL ORTAMDAN Cu2+ NIN BUĞDAY KEPEĞİ İLE BİYOSORPSİYONU Nurgül BAŞÇI Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdem KOCADAĞISTAN Sabit sıcaklık ve karıştırma hızında çalışabilen bir çalkalayıcıda, buğday kepeği ile Cu2+ iyonlarının biyosorpsiyonu çalışılmıştır. Başlangıç pH sı, başlangıç metal iyon derişimi, biyosorbent derişimi ve karıştırma hızının, biyosorpsiyon verimine etkisi incelenmiş ve biyosorpsiyon verilerinin Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon modellerine uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Başlangıç metal derişimi Co=50 mg/L olarak alınmıştır. Çalışmada çoğunlukla biyosorbent miktarı m=12 g/L ve karıştırma hızı 150 rpm alınmıştır. En yüksek giderme veriminin Cu2+ iyonları için pH 5 ve 6 da gerçekleştiği bulunmuştur. Biyosorbent miktarı ve karıştırma hızı artırıldığında biyosorpsiyon veriminin bariz şekilde arttığı çalışma sonucunda görülmüştür. Metal/Biyosorbent oranının artması ile biyosorpsiyon veriminin azaldığı görülmüştür. Çalışmada Cu2+ iyonlarının buğday kepeği üzerine biyosorpsiyonunun, Langmuir izotermine Freundlich izoterminden daha iyi uyduğu saptanmıştır. 2002, 66 sayfa Anahtar kelimeler : Biyosorpsiyon, ağır metal, biyosorbent, adsorpsiyon, bakır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis B10S0RPT10N OF Cu2+ FROM AQUEOUS SOLUTION BY WHEAT BRAN Nurgül BAŞÇI Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Supervisor : Asst.Prof.Dr. Erdem KOCAD AGIST AN Working with stirring speed and constant temperature, the biosorption of Cu2+ ions with wheat bran were researched. The effects of initial pH, initial metal ion concentration, biomass concentration and stirring speed on biosorption efficiency were examined and the convenience of the results for biosorption experiments to the adsorption isotherms of Freundlich and Langmuir was determined. Experiments were conducted at room temperature. The initial metal concentration was 50 mg/L. Generally the biomass quantity, was 12 g/L and stirring speed was 150 rpm. The highest removal efficiencies was obtained at pH 5 and 6. At the end of the study, it was observed that the biosorption efficiencies increased with increasing stirring speed and biomass quantities. Efficiencies of biosorption were decreased with increasing metal / biomass ratio. It was observed that from all handled datas, the biosorption of Cu2+ ions with wheat bran were fit to Langmuir isotherm more than Freundlich isotherm. 2002, 66 pages Keywords : Biosorption, heavy metal, biosorbent, adsorption, copper