Bilgisayar destekli güvenilirlik analizi
  1. Tez No: 12144
  2. Yazar: MUHAMMET KATMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar destekli güvenilirlik analizi sorunu ele alınmıştır. Güvenilirlik, mühendislik sistemlerinde hizmetlerin sürekliliği, bakım ve onarım çalışmalarının en aza indirilmesi, ekonomik tasarım ve işletme açısından önemli yararlar sağlamaktadır. Çalışmada, öncelikle temel güvenilirlik işlevleri ve önbilgiler verilmiş sistemlerin güvenilirlik analizi açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Güvenilirlik analizinde çizge teorisi uygulanarak en güvenilir yol, sistematik biçimde seçilebilmektedir. Tezde iletim-dağıtım sistemleri için çizge modeli geliştirilmiş, bilgisayar yardımıyla bu modelin oluşturulması ve çözümlenmesi için izlenecek yollar ve temel ilkeler açıklanmıştır. Geliştirilen yöntem, örnek sistemler üzerinde uygulanarak sonuçlar irdelenmiş, bu sonuçların sistem tasarımına ve işletmesine nasıl yansıtılacağı gösterilmiştir. Güvenilirlik incelemelerinde karşılaşılabilecek sorunlar tartışılarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis deals with the reliability analysis of transmission and distribution systems. The concept of reliability has received an increasing concern due to its importance in the continuity of the service, economy of the system design and reduction of maintenance and repair works. Basic background on the reliability theory, definitions and identities are first reviewed and transmission systems are classified in terms of the reliability analysis. The most reliable path can be determined systematically by the use of graph theory. In this work, a method is developed to establish the graph model of a given transmission and distribution system. The path with optimal reliability is deter mined by a computer programme. The developed method is applied to some practical systems and the results are discussed. IV