Porsuk barajında sızma kayıplarının belirlenmesi
The Determination leakage losses of Porsuk dam
  1. Tez No: 121510
  2. Yazar: LEVENT YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Porsuk Barajı sızma kayıpları incelenmiştir. Bu amaçla 1985 - 2000 su yılına ait aylık yağış ve buharlaşma değerleri yanında hazneye giren ve çıkan aylık akış hacimleri kullanılmıştır. Sızma kayıpları su dengesi denkleminden yararlanılarak aylık olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda hazne yanal yüzey alanı arttıkça sızma kayıplarının da arttığı belirlenmiştir. Sızma kayıplarının hangi kotlar arasında daha fazla ya da daha az olduğunu belirlemek amacı ile 106 m3 / ay şeklinde hesaplanan sızma kayıpları, birim yanal alan başına sızma kaybı (m3 /m2/ ay) şeklinde ifade edilmiş ve bu değerler ile su yüzü kotu h (m) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma sonunda; araştırma yıllarında 870,38 m - 889,70 m arasında değişen su kotu, 875,51 m - 876,75 m kotları arasında kaldığında sızma kayıplarının en yüksek değerlere ulaştığı görülmüştür. 870,38 m - 889,70 m arasında kalan 19,32 m'lik bölgedeki sızma kayıplarının birbirinden farklı olup olmadığını saptamak için bu kısım 5 ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bu 5 bölgede oluşan sızma kayıplarının; 1. bölge ile 2. bölge, 2. bölge ile 3. bölge ve 2. bölge ile 4. bölge arasında 0,05 anlamlılık düzeyinde yada % 95 olasılıkla farklı olduğu belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leakage losses of Porsuk Dam has been investigated with this study. With this aim, besides monthly raining and evaporation values pertaining to 1985 - 2000 water year, the volume of incoming and outcoming monthly flow capacities are used. The leakage losses are calculated monthly by benefiting from the water balance equation, it has been determined that the leakage loss increases as the side surface area of the reservoir increases. In order to determine at which levels the leakage losses are more or less, the monthly calculated leacage losses of 10 m3, the unit lateral area of leacage losses has been expressed as (m3 /m2 /month) and the relation between these values with water surface level h (m) were investigated. At the end of the research; it has been seen that the leacage loss reached the highest level as the water altitude level which were, during the investigation years, changing between 870,38 m - 889,70 m, remains between water altitude level of 875,51 m - 876,75 m. This section were divided into 5 zones, in order to determine if the water leacage losses at 19.32 m zone, which remains between 870,38 m - 889,70 m, is different from one another or not. The teacage losses at these 5 zones were determined as different with 95 percent probability or at 0,05 meaningful level among the 1st zone with 2nd zone, -2nd zone with 3rd zone and 2nd zone with 4th zone. VII