Doğal malzemelerle kurşun(II) kirliliğinin giderilmesi
The Removal of lead(II) pollution by natural material
  1. Tez No: 121511
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bazı metal bileşikleri doğrudan çevreye yayılırlar ve çevreyi kirletirler. Kurşun çevre kirliliğine neden olan en önemli metallerden bir tanesidir. Metal kirliliği giderilmesinde genel olarak kimyasal yöntemler kullanılması yanında adsorpsiyon metodu da kullanılmaktadır. Adsorpsiyon metodunda zeolit, aktif karbon gibi materyaller adsorban olarak kullanılabilir. Bu çalışmada, Gediz nehri kirliliğinin giderilmesinde adsorban madde olarak Kula volkaniti kullanılmıştır. Optimizasyon çalışmalarında; Kula Volkanitinin adsorpsiyon kapasitesinin adsorbanın tanecik büyüklüğüne, karıştırma hızına, pH'ya ve sıcaklığa bağlılığı incelenmiştir. Adsorplama kapasitesi ve adsorplanan madde miktarı, polarografik yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Some metals compounds are distributed directly into the environmental. Lead is one of the important environmental metal pollutants. Although, removal of heavy metals in waste water is generally performed by using chemical methods, adsorption method can also be used in this processes. In adsorption processes zeolites and active carbon can be chosen as the adsorbed material. In this study, Kula Volcanite was chosen as adsorbent material to remove heavy metals from Gediz River. In the optimisation stage, the dependence of the adsorption capacity of Kula Volcanite on particle size, mixed time, pH and temperature were studied. The amount of adsorbed metals and adsorption capacity of Kula Volcanite were measured by using polarographic method. XIII 1 DO1 *«55SS>*