Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Porsuk havzasında baraj planlama çalışmalarının araştırılması
Investigation of dam planning studies on Porsuk basin using geographic information system (gis)
- Tez No: 479930
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye hızla gelişmekte olan ve aynı zamanda nüfusu da hızla artan bir ülkedir. Bu gelişme ile beraber, enerji ihtiyacı da hızla artmaktadır. Bu nedenle enerji Türkiye için çok önemlidir. Ancak sahip olduğu enerji kaynakları, Türkiye'nin ihtiyacını karşılamamaktadır. Türkiye eksik enerji ihtiyacını yurt dışından temin etmektedir. Bunun maliyeti ise yılda ortalama 70 milyar dolardır ve bu rakam her geçen yıl artmaktadır. Bundan dolayı Türkiye enerji kaynaklarını geliştirmek ve bu enerji açığını kapatabilmek için, sahip olduğu su potansiyelini enerjiye dönüştürmesi bir zorunluluktur. Bunun için Türkiye'nin su kaynaklarını kullanarak, hidroelektrik enerji potansiyelini geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Porsuk havzasında hidroelektrik enerji potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Porsuk havzasının sahip olduğu hidroelektrik enerji potansiyeli incelenmiştir. Havzadaki su potansiyelinin hesabı ve hidroelektrik enerji potansiyelinin belirlenmesi için, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Simahpp yazılımları kullanılmıştır. Porsuk havzasında hidroelektrik enerji potansiyelini hesabı için, uygun bir noktada yeni bir baraj planlaması yapılmıştır. Planlanan barajın olası maliyeti ve barajdan temin edilebilecek hidroelektrik enerji miktarı da hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Porsuk Havzasında planlanan bu yeni barajın toplam kurulu güçleri 5.417 MW ve yıllık üretebileceği elektrik enerji miktarı ise 18.983 GWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a rapid developing country. At the same time, its population is growing swiftly. Demand for energy in Turkey is also increasing along with this development. For this reason, energy is crucial in this country. However, geodetic and fossil energy that Turkey owns, do not fully compensate its energy demand. Turkey procures its deficient energy need from abroad. Its cost approximates to 70 billion dollars in a year, and this amount is increasing in every passing year. Therefore, it has been an obligation for Turkey to close the gap of energy deficit by developing its regional water resources. In this thesis study, investigation and development of hydroelectric power potential in Porsuk basin has been intended. For this purpose, hydroelectric power potential of Porsuk basin has been investigated. Data required for evaluation and development of hydroelectric power potential in the basin, is observed using GIS (Geographic Information System) and Simahpp (Simulation Analysis for Hydropower Projects) sofwares. Planning of a dam at a proper location has been investigated, for evaluation of hydroelectric energy potential in Porsuk Creek. The probable cost and the amount of annual hydroelectric power potential of the planned dam were estimated. As the result, total installed capacity and hydroelectric energy amount that can be generated from the planned dam are calculated as 5.417 MW and 18.983 GWh/year respectively.