Sağlıklı kişilerde kanda farklı fizyolojik koşullara ve yaş gruplarına bağlı olarak total protein ve plazma kolinesterazın değişme karakteristiğinin spektrofotometrik olarak incelenmesi
An Investigation into the change of total protein and cholinesterase features depending on the physiological conditions and different age groups in the blood of healthy people
  1. Tez No: 121557
  2. Yazar: NURAY UNAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz Bu araştırmada merkezi sinir sisteminde rol oynayan ve son zamanlarda özellikle Alzhemier, down sendromu ve parkinson gibi hastalıklarda dikkat çeken asetilkolinesteraz enzimi ve total protein miktarlarının farklı yaş gruplarına bağlı değişimi incelenmiştir. Çalışmamızda yaşları 7 ile 60 arasında değişen toplam 200 sağlıklı insandan alınan kan plazmalarında kolinesteraz ve total protein miktarları spektrofotometrik yöntem kullanılarak incelenmiştir. Kolinesterazın analizi kolorimetrik teknik kullanılarak plazma aktivitelerinin belirlenmesi yolu ile gerçekleştirilmiştir. Total protein analizleri Lowry yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Kolinesterazın ölçülen aktiviteleri ile yaş grupları arasında herhangi bir ilişki gözlenmemiştir. Total protein miktarlarında 7-12 yaş grubu arasındaki bireylerde, diğer gruplardaki bireylere nazaran fark gözlenmiştir. 7-12 yaşları arasındaki bireylerin total protein miktarlarının normalin altında olmasına, bu yaş grubunun beslenme konusundaki bilinçsizliği ve sosyo-kültürel durumları neden olarak gösterilebilir. Bununla beraber total proteindeki bu fark hastalık tanısı için yeterli değildir. Ülkemizde yapılan araştırmalar incelendiğinde Asetilkolinesteraz ve Total Proteinin yaşa bağlı değişimi ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu özelliği ile çalışmamız özgün nitelikte ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tutacak nitelikledir. Anahtar kelimeler : Kolinesteraz, Asetilkolin, Total Protein, İnsan Kanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigation, we analyzed differences of acetylcholinesterase and total protein levels which plays very important role in nervous system and some of the related diseases like Alzhemier, Down syndrome, Parkinson in the different age groups in human. In our study cholinesterase and total protein levels of 200 healthy people that are between 7-60 years old were investigated by using spectrophotometric technics. Plasma activity of cholinesterase were analyzed by colorimetrically. Total protein level were measured by using method of Lowry. There was no corelation between cholinesterase activity and age groups. Total protein levels that are 7-12 years old group shows differences than the other groups. Disfunction of food uptake and situation of social cultural cause decreasing the total protein in 7-12 years old groups. Meanwhile, this difference in total protein for this group is not enough to predict for disease. There was no any investigation on differences of acetylcholinesterase and total protein levels in the different age groups in. human for Turkey. Because of this specifity this investigation has original quality and necesseray for investigators which study in this area. Key words : Cholinesterase, Acetylcholin, Total Protein, Human Blood. II