Sivas yöresinde yapılan bazı su sondajlarının performans etüdü
Performance study of some drilling operations in Sivas province
- Tez No: 121562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER LÜTFİ SÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÎVAS YÖRESİNDE YAPILAN BAZI SU SONDAJLARININ PERFORMANS ETÜDÜ Gül"tekin COŞKUN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ömer Lütfi SÜL Şubat 2002 Bu çalışmada; Sivas yöresinde yapılan su sondaj çalışmalarının performans etütleri ve sondajın yapılışı yerinde araştırılmıştır. Sondaj işlemlerinde kamyon üzerine monte edilmiş sondaj makinesi kullanılmış olup, delme esnasında kullanılan matkap cinsleri ve çaplan, makine performans ölçümleri kaydedilmiştir. Daha sonra, sondaj kuyularının litolojileri çıkartılarak her bir kuyunun; delme, tasarım, tarama, borulama, yıkama, çakıllama, pompanın kuyuya yerleştirilmesi ve maliyet analizleri yapılarak incelenmiştir. Her üç kuyuda sırasıyla 26 m, 35 m ve 44 m ilerleme yapılmıştır. Yapılan bu ilerlemeler sonucunda sırasıyla S-l, S-2 ve S-3 kuyuları için elde edilen ortalama ilerleme hızları: 5.38 cm/dk, 6.58 cm/dk, 1.2 cm/dk, ortalama makine devri: 288.7 devir/dk, 242.1 devir/dk, 277.7 devir/dk, yakıt tüketimi: 3 lt(mazot)/m, 2.4 lt(mazot)/m, 2.7 lt(mazot)/m, ortalama birim maliyet: 27 $/m, 26.3 $/m, 26 $/m ve 1 m'lik kuyu delinebilmesi için geçen süre 29.53 dk, 21.74 dk, 18.29 dk'dır. Anahtar Sözcükler : Su sondajı, Makine Performansı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M. Sc. Thesis PERFORMANCE STUDY OF SOME DRILLING OPERATIONS IN SIVAS PROVINCE Gültekin Coşkun Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ömer L. Sül February 2002 In this thesis, drilling operations for some of the water exploration operations carried out inside and in the vicinity of Sivas were studied on the site and performance analyses were done. A truck-mounted drill was used for water exploration, and type and diameter of drill bits and machine performance measurements were recorded during drilling. After having determined the lithology along drill holes, each ofthem was examined in the aspects of drilling, designing, spreading, lining, pebbling, placing the pump in the hole and cost analysis. All three holes were drilled 26 m, 35 m and 44 m, respectively. It was concluded that average drilling rate for S-l, S-2 and S-3 holes were 5.38 cm/min, 6.58 cm/min and 1.2 cm/min, average rotation rates were 288.7 RPM, 242.1 RPM and 277.7 RPM, diesel fuel consumption rate was 3 lt/m, 2.4 lt/m and 2.7 lt/m, average unit costs were 27 US$/m, 26.3 US$/m and 26 US$/m and times to drill 1 m of hole were 29.53 min, 21.74 min and 18.29 min, respectively. Key Words : Water Drilling, Machine Performance