Altınyayla (Sivas) kuvaterner havzası doğu kenarının neotektonik özellikleri
Neotectonic features of the eastern part of quaternary Altınyayla basin (Sivas)
- Tez No: 121588
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALTINYAYLA (SİVAS) KUVATERNER HAVZASI DOĞU KENARININ NEOTEKTONİK ÖZELLİKLERİ Meltem AKDOĞAN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Orhan TATAR Bu çalışma ile Sivas Tersiyer havzasının güney kanarında yeralan Altınyayla havzasının doğu kenarının neotektonik özelliklerinin ve bu havzanın kuzey kenarı boyunca uzanan Deliler fayının kinematiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İnceleme alanında temeli Alt-Orta Eosen yaşlı Bozbel formasyonu oluşturur. Kumtaşı, killi kireçtaşı, marn, serpantinit ve kireçtaşı olistolitlerinden oluşan bu birim, Oligosen- Ait Miyosen yaşlı Altınyayla formasyonu üzerinde, Deliler fayı boyunca tektonik dokanaklı olarak izlenir. Neotektonik dönemde çökelen Üst Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı Uzunyayla formasyonu üzerinde Ören lice formasyonu olarak adlandırılan Pliyosen yaşlı akarsu çökelleri uyumsuz olarak yer alır. İnceleme alanında Deliler fayı Gazimağara ve Alaca bindirmesi şeklinde iki bölümden oluşur. Fay zonu boyunca yüzeyleyen Uzunyayla ve Örenlice formasyonlarının deformasyon biçimleri fay boyunca Pliyosen'de yeniden hareketlenmelerin olduğunu göstermektedir. Kinematik veriler ve tabakalanma düzlemi ölçümleri bölgede KB-GD yönlü bir sıkışma rejiminin varlığını ortaya koymuştur. Elde edilen veriler Deliler fayının bindirme bileşenli bir fay olarak geliştiği düşüncesini desteklemektedir. Anahtar Kelimeler : Deliler fayı, Altınyayla havzası, neotektonik
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT *LSc. Thesis NEOTECTONİC FEATURES OF THE EASTERN PART OF QUATERNARY ALTINYAYLA BASİN (SİVAS) Meltem AKDO?AN Cumhuriyet University Institute of Applied and Natural Sciences Geological Engineering Department Supervision Prof.Dr. Orhan TATAR This study aims to determine the basic neotectonic features of the Altinyayla basin located to the southern margin of the Tertiary Sivas basin and also to better understand the kinematic behaviour of the so-called Deliler fault bounding the northern margin of the basin. The basement in the study area is represented by Lower-Middle Eocene Bozbel formation consisting of sandstone, clayey limestone, marl and olistolites of limestone and serpentinites. This unit has a tectonic contact with the Oligocene-Lower Miocene Altinyayla formation along the Deliler fault. Orenlice formation of Pliocene age deposited in an alluvial environment overlies the Upper Miocene-Lower Pliocene Uzunyayla formation indicating the neotectonic period. The so-called Deliler fault has two different parts namely the Gazimagara and Alaca thrusts in the study area. The deformation type of Uzunyayla and Orenlice formations formed along the fault sone indicates a reactivation during Pliocene times. Kinematic and bedding plane data obtained both from the Altinyayla and Uzunyayla formations mark the NW-SE compressional regime. All data obtained in this study support the idea that Deliler fault may have developed as a thrust fault. Key Words : Deliler fault, Altinyayla basin, neotectonics