Tavşanda medulla piramitlerinden geçen miyelinli kortikospinal aksonların çaplarına göre sınıflandırılması
Classification of the myelinated pyramidal tract fibers according to diameter of axons in the adult rabbit
  1. Tez No: 12161
  2. Yazar: MUSTAFA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAFER MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
TAVŞANDA MEDULLA PİRAMİTLERİNDEN GEÇEN MİYELİNLİ KORTÎKOSPİNAL AKSONLARIN ÇAPLARINA GÖRE SINIFLANDIRILMASI ÖZET Bu çalışma, tavşan piramidal yolunda bulunan miyelinli liflerin sayısı, çap dağılımı ve diğer bazı özelliklerini araştırmak amacıyla yapıldı. Hayvanlar, Nembutal { 50 mg/kg i.v.) ile uyutulduktan sonra % 2'lik glutaraldehit ile perfüzyon yapıldı. Medulla oblongatanın orta kısmından elde edilen kesitler metilen mavisi-azur II ile boyandı. Işık mikroskobunda x 1000 büyütme ile elde edilen slaytlardan sayım ve ölçüm yapıldı. Elektron mikrosko bu değerleri elektronmikrograflar üzerinde yapılan sayım ve ölçümlerden elde edildi. Işık mikroskobu sonuçlarına göre piramidal yolda ortalama 101.848 miye linli lif bulundu. Liflerin % 63,3'ü 2 mikrondan, % 10'u 1 mikrondan daha ince dir. Liflerin ancak % İM 6 mikrondan daha kalındır. En ince lifin çapı 0,58 mik ron, en kalın lifin çapı da 6,37 mikron olarak tespit edildi. Medyal bölgede bu lunan lifler (1,84 mikron ) lateral bölgede bulunanlardan ( 1,96 mikron ) daha incedir. Aynı şekilde ventral bölgede bulunan lifler de (1,84 mikron ), dorsal bölgedeki liflerden ( 1,97 mikron ) daha incedir. Ortalama miyelinli lif çapı 1,89 mikron, ortalama miyelin kılıfı kalınlığı da 0,27 mikron olarak tespit edildi. Elektron mikroskobu sonuçlarına göre piramidal yolda bulunan miyelinli lif sayısı ortalama 145.260 idi. Liflerin % 76,2'si 2 mikrondan, % 36'sı da 1 mik rondan daha incedir. Miyelinli liflerin ortalama çapı 1,529 mikron, miyelin kılı fı kalınlığı da 0,21 mikron olarak tespit edildi. Akson çapı ile miyelin kılıfı kalınlığı arasında pozitif doğrusal bir iliş kinin olduğu bulundu, Sunulan çalışmada elde edilen sonuçlar, tavşan piramidal yolunda bulunan miyelinli lif sayısının önceki çalışmalarda tespit edilenlerden fazla olduğunu gös termektedir. Diğer taraftan sunulan çalışmanın akson çapı-miyelin kılıfı ilişkisi ile medyal-lateral ve dorsal-ventral karşılaştırmasına ait sonuçlar dünya bilimi için tamamen yenidir.
Özet (Çeviri)
CLASSIFICATION OF THE MYELINATED PYRAMIDAL TRACT FIBERS ACCORDING TO DIAMETER OF AXONS IN THE ADULT RABBIT SUMMARY This study was carried out in order to investigate the fiber numbers, fiber diameter distributions and some other properties of myelinated axons of the pyramidal tract of the rabbit. After animals were anesthetized by injecting nembutal (50 mg/kg i.v.), perfusion was made using 2 % glutaraldehyde. Sections which taken at the level of the medullary pyramids were stained with methylen blue-azur II for light microscopy. The counting and measurements were done by using slides which are obtained at x 1000 magnification. Electron microscopic data were obtained by means of counting and measurements on electronmicrographs. Light microscopic study revealed the average number of myelinated fibers to be about 101.848. Fibers smaller than 2 urn diameter accounted for 63,3 % of the total; the smallest was 0,58 urn. Only 10 % of the fibers were smaller than 1 urn. Fibers larger than 6 urn diameter accounted for 1 % of the total; the largest was 6,37 urn. The fibers in more medial regions (1,84 urn ) were smaller than the fibers in more lateral regions ( 1,96 urn ). Similarly the fibers in more ventral regions ( 1,84 urn ) were smaller than the fibers in more dorsal regions ( 1,97 um ). The average diameter of the myelinated fibers was 1,89 urn and the average myelin sheath thickness was 0,27 urn. According to the electronmicroscopic results, the average number of the myelinated fibers per pyramidal tract was 145.260, of which 76,2 % were smaller than 2 urn, and 36 % of the fibers were smaller than 1 urn. It was46 determined that the average diameter of myelinated fibers is 1,529 urn, the myelin sheath thickness is 0,21 urn. A positive lineer correlation was determined between the axon diameter and the myelin sheath thickness. The results from this study showed that the number of myelinated fibers per pyramidal tract of rabbit is more than the number of myelinated fibers found in the previous studies. On the other hand, some of the results of this study; for example, data related to between the axon diameter and myelin sheath thickness and the results related to the comparison of medial- lateral and dorsal-ventral are new findings.