N.Facialisin intraparotideal dallarının anastomoz varyasyonları ve klinik önemi
The anastomotic variations of the intraparotideal branches of facial nerve and its clinical importance
  1. Tez No: 12160
  2. Yazar: CEM KOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜNGEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-50- ÖZET Bu çalışmada 48'i kadavra, 2'si canlı üzerinde olmak üzere toplam 50 fasial sinirin intraparotideal diseksiyonu yapıldı. Kadavraların yaş orta laması 47.7 idi. Her bir diseksiyon esnasında fasial sinirin intraparotideal dallanma fotoğrafları çekildi; şekilleri çizildi. Dallanma varyasyonları, Katz ve Catalano (1987) 'nun sınıflaması örnek alınarak beş tipe ayrıldı. Bunların % 24'ünün düz dallanma kalıbı vardı (Tip I), % 12'sinin zigomatik parçayı içeren halkası (loop) vardı (Tip II); % 14'ünün bukkal parçayı içeren halkası vardı (Tip III); % 38'inin çoklu ara bağlantılarla kompleks bir kalıbı vardı (Tip IV); % 12'sinin biri majör, diğeri minör olmak üzere iki ana trunkusu vardı. Diseksiyonların 19 tanesi bilateral olarak yapıldı. 9 (% 47.3) vakada bilateral aynı tip, 10 (% 52.7) vakada farklı tip dallanma gözlendi. Vakala rın 9 (% 18) 'unda ana trunkusun trifurkasyonu gözlendi. Trunkuslar arası şüpheli sinir anastomozları, histopatolojik olarak incelendi. Bu yapıların sinir oldukları tespit edildi. Sağ ve sol yüzdeki fasial sinirlerin anatomik özelliklerinin ortala malar arası farkı, istatistiksel olarak farklı değildi. Bu nedenle dallanma tipi dışında her iki yüzdeki fasial sinirin anatomik ilişki ve özelliklerinin benzer olduğu sonucuna varıldı. Sağ ve sol yüzde en fazla IVB tipi dal lanmaya rastlanıldı.-51- Angulus mandibulae ve fasial sinir bifürkasyosu arasındaki uzaklık, ortalama 3.8 cm, ana trunkus uzunluğu ortalama 1.1 cm, trunkus derinliği 2.8 cm bulundu. Alt trunkus ile üst trunkusun morfometrik ölçümleri ara sında fark bulunmadı. Angulus mandibulae ve fasial sinirin bifürkasyosu arasındaki uzak lığın yalnız trunkus derinliği ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edildi (r=0.66, t=6.03, p 0.05). Yaş faktörü nün yalnızca trunkus derinliği ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olduğu saptandı (r=0.44, t=3.36).
Özet (Çeviri)
-52- SUMMARY The Anastomotic Variations of the Intraparotideal Branches of Facial Nerve and its Clinical Importance In this study, the facial nerve was dissected in the intraparotideal region in 48 cadavers and 2 patients during the operation. The mean age was 47.7 in the cadavers. During the dissections, photographs of the facial nerve was taken. Variations of the branches were classified acording to Katz and Catalano (1987). This classification comprises types. In type I, there was no communication between the terminal branches (% 24). % 12 of the cases had zygomatic loop (type II), in % 14 of the cases the loop formation detected on the buccal branch (type III). % 38 of the cases had multiple communications between the branches (type IV) and % 12 of the cases had two main trunks comprising major and minor branches (type V). Dissections were performed bilaterally in 19 cases. The ramification was similar between two sides in 9 cases (% 47.3) while 10 cases (% 52.7) showed different branching. There were three main trunks in 9 cases (% 18). Possible communications between the branches were investigated histopathologically and detected.-53- There were no significant differences between the anatomical types of the nerves of the two sides. It was concluded that with the exception of the type of ramification, the facial nerves of two sides of the face showed similar anatomical properties and communications. IVB type ramification was the most common type that has been detected in both the right and left face. The mean distance between the angle of the mandible and the bifurcation of the facial nerve was 3.8 cm, the mean trunk Ienght was 1.1 cm and the depth of the trunks were 2.8 cm. The distance between the angle of mandible and the bifurcation showed statistically significant relationship with the depth of the trunk (r = 0.66, t = 6.03, p < 0.001). There wasn't significant relationship between the type of the ramification and the anatomical properties of the facial nerve (r = 1.23, p> 0.05). On the other hand, the relation between the age and the depth of the trunk was founded statistically significant.