Kanunda kullanılan ses tablasının akustik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of acoustic properties of sound plate of kanoun
- Tez No: 121627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Müzik, Physics and Physics Engineering, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışma, bir müzik aleti olan "Kânun'un fiziksel davranışları üzerinedir. Fiziğin bir dalı olan akustik, bir fiziksel olgu olan sesi ve aynı zamanda ses kaynaklarını, ses dalgası üreten araçları ele alır. Ses kaynağı bir makine, gürültü üreten bir araç yada uyumlu sesler üreten bir müzik aleti olabilir. Geleneksel Türk müziği aletleri üzerine yapılan araştırmalar yetersizdir ve bunun sonucu olarak çalgı yapımcıları arasında pek çok farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu tez, bu konuya katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada kanun tarafından üretilen müzikal ses üzerinde ses tablası kalınlığının etkisini araştırdık. Enerji, güç, şiddet ve frekans gibi sesin fiziksel yönlerinden bazıları tanımlanmış ve ses dalgalarının üretilmesi açıklanmıştır. Müzik aletinin telinin titreşimi, rezonans ve vuru olguları ile tartışılmıştır. Ses dalgası olan müzikal notaların frekansı ve harmonikleri ile olan ilişkisi verilmiştir. Kanunun yapısı ve fiziksel oranları açıklanmıştır ve deney düzeneği kurularak analiz metodu tanımlanmıştır. Notalar, aynı çalgının ses tablasının 4 farklı inceliğe ayarlanarak çalınmış ve kaydedilmiştir. Bütün analizlerde bu kayıtlar üzerinde çalışılmıştır. Ses tablası için 3,5mm kalınlık en uygun değer olarak bulunmuştur ve 3,9mm kalınlık onu takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study is on the physical behaviour of a musical instrument called“kanun”. Acoustics, as a branch of physics, deals with sound as a physical phenomenon and at the same time with sound sources and mediums through which sound waves propagate. Sound source can be a machine or a vehicle producing noise, or a musical instrument producing harmonious sound. Research conducted on traditional Turkish musical instruments is insufficient and as a result a number of differences exist among instruments makers. This thesis intends to contribute to this issue. In this work, we investigated the effect of the thickness of the sound plate on the musical sound that produced by“kanun”. Some of the physical aspect of sound, such as energy, power, intensity and frequency are described and propagation of sound waves is briefly explained. Vibrations of the wires of a musical instrument together with resonance phenomenon and beat are discussed. Frequency of musical notes as sound waves and their relation with their harmonics are given. Structure of kanun and it's physical properties are explained, and experimental set up and analysis methods are described. Notes are played with the same instrument with the sound plate of four different thicknesses fitted onto it, and recorded. All the analysis were performed on these recordings. 3,5mm plate thickness is found as the most suitable thickness for sound plate and 3,9mm thickness comes after it.