Endüstriyel ısı geri kazanımı için kanatlı borulu ısı değiştirici dizaynı
Tube-fin heat exchangers design for industrial heat recovery
- Tez No: 121646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ENDÜSTRİYEL ISI GERİ KAZANIMI İÇİN KANATLI BORULU ISI DEĞİŞTİRİCİ DİZAYNI ÖZET Atık ısı geri kazanımı için, gaz - sıvı ısı değiştiricilerinde, gaz tarafı taşınım film katsayısı düşük olduğundan bu yüzey genişletilir. Gaz - sıvı ısı değiştiricilerinde kanatlı borulu ısı değiştiricileri yaygın olarak kullanılmaktadır. Kanatlı borulu ısı değiştiricisi dizaynında gaz tarafı taşınım film katsayısının ve ortalama ısı transfer katsayısının belirlenmesi önemlidir. Bu değerler birçok değişkene bağlı olduğundan tespiti oldukça zordur. Literatürde elde edilen eşitlikler kullanılarak dizayn edilen ısı değiştiricisi ısıl bakımdan deneysel olarak incelenmiş ve elde edilen değerler teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan görülmektedir ki; ortalama ısı transfer katsayısı ve ısı transfer alanı üzerindeki en önemli etki gaz akış hızıdır. Düşük gaz hızlarında teorik ifadeler hatalı sonuçlar vermektedir. Dizayn aşamasında gaz hızı belirli limitler içinde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
V TUBE-FIN HEAT EXCHANGERS DESIGN FOR INDUSTRIAL HEAT RECOVERY ABSTRACT In order to recover waste heat, in gas-liquid exchanger, surface of it expands because of gas side transporter film coefficient is low. In gas-liquid heat exchangers, tube-fin exchangers are usually used. Determination of gas side transporter film coefficient and average heat transfer coefficient are important for designing of tube-fin exchangers. These coefficients are depending on lots of variable that it is difficult to determine. Equations in literatures osed to desing a heat exchanger which was examined for heat experiment and result were compared with theoretical results. The results shows us that average heat transfer coefficient and heat transfer surface are mostly affected by gas flow velocity. Low gas flow velocity gives faulty results according to theoretical expressions. Gas velocity must be in certain limits during design stage.