İki bileşenli gaz-sıvı karışımların faz diyagramlarında, değişik hal denklemleri kullanarak kapalı kritik döngülerin incelenmesi
Study of the closed critical loops in the phase diagrams of the binary gas-liquid mixture by using various equation of state
- Tez No: 121647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GENÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
V ÖZET İki bileşenli gaz-sıvı karışımların faz diyagramlarında, değişik hal denklemleri kullanarak kapalı kritik döngülerin incelenmesi. Karışımlar (özellikle kritik ve süperkritik bölgede) bir çok alanda gittikçe artan bir öneme sahiptir. Özellikle, Süperkritik Akışkan Çıkarımı (SAÇ) ve Süperkritik Akışkan Kromotografısi (SAK) gibi yeni ayrıştırma tekniklerinin yanı sıra, yağ ve akaryakıt endüstrisinde, kimyada, jeoloji ve mineralojide hayati önemlidir. Eğer, bir karışımın faz davranışı ile ilgilenilirse bir arada bulunma eğiliminin incelenmesi gerekir. Bununla beraber, sistemin genel davranışı, kritik çizginin biçimi ile iyi tanımlanır. Bir ikili akışkanın kritik çizgileri belirli şartlar altında kapalı döngüler sergileyebilir. Bu tezde, bu olay için,bazı gerekli şartları verdik. Scott ve van Konynenburg sınıflandırmasında Tip 6' da anlatıldığı gibi serbest kritik döngüler ve kalkan bölgesinde elde edilen“tutturulmuş”kritik döngüler olmak üzere bir ayrım yapıldı. Tutturulmuş döngüler, kararsız kritik çizgi ile tutturulmuş çizgi yapısı olarak tanımlandı. Birinci tip ve ikinci tip için genel bir teori verildi ve polimer çözeltiler için, Flory-Huggins Tompa modeli ile elde edilen sonuçlarla açıklandı. Ayrıca, tutturulmuş kapalı kritik döngüler, değişik zincir uzunluğu faktörü için incelendi. Yukarıda bahsedilen model için, kritik çizgiler, x{ - x2 (yoğunluk- yoğunluk) ve P-T (basınç-sıcaklık) düzleminde verildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Study of the closed critical loops in the phase diagrams of the binary gas-liquid mixture by using various equation of state. Mixtures (especially in the critical and supercritical region) are of increasing significance for many field. They are of fundamental importance in geology and mineralogy, in chemistry, in the oil and gas industries as well as for same new separation techniques, especially in Supercritical Fluid Extraction (SFE) and Supercritical Fluid Chromatography (SFC). If one is interested in the phase behavior of a mixture a study of the coexistence curve is needed. The general behavior of the system is, however, well demonstrated by the form of the critical line. The critical lines of the binary fluid system may, under circumstances, exhibit closed loops in the critical lines. We give some of necessary requirement for this phenomenon in this thesis. A distinction is made between free critical loops, as described by type VI in the Scoot and van Konynenburg classification, and '“rooted”critical loops, as found in the shield region. We define rooted loop as closed critical lines that are attached to the critical line structure by means of an unstable critical line. A general theory is given for the first type and second type is illustrated with the results obtained from the Flory-Huggins Tompa model for polymer solutions. We also study the rooted closed critical loops for the various chain length parameters. The critical lines are given for the model which mentioned above in the x, - x2 (density-density) plane and P-T (pressure-temperature) plane.