Blume-Emery-Griffiths modelinde yarıkararlı faz diyagramları ve düzen parametrelerinin kararsız durumlarının faz geçişleri
The Metastable phase diagrams in the Blume-Emery-Griffiths model and the phase transitions of unstable states of order parameters
- Tez No: 121661
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET BLUME-EMERY-GRIFFITHS MODELİNDE YARI KARARLI FAZ DİYAGRAMLARI VE DÜZEN PARAMETRELERİNİN KARARSIZ DURUMLARININ FAZ GEÇİŞLERİ En yakın komşu [bilineer (J) ve bikuadratik (K)] ve kristal alan etkileşmeli (D) Blume- Emery-Griffıths (BEG) modelinin yan kararlı faz diyagramları, denge faz diyagramlarına ilaveten en düşük dereceli kümesel değişim metodu kullanılarak sunulmuştur. Bu amaç için aşağıdaki üç sistem seçildi: (i) tek alt örgülü BEG sistemi, (ii) iki alt örgülü BEG sistemi ve (iii) karışık spin- 1/2 ve spin-1 Ising sistemi. Herbir sistem için, kararlı durumların yanısıra, düzen parametrelerinin yan kararlı ve kararsız durumları bulundu. Sınıflandırma, bu durumların serbest enerji değerlerinin karşılaştınlmasıyla yapıldı. Aynı zamanda düzen parametrelerinin yarı kararlı ve kararsız durumlarının eksiksiz ve doğru olarak bulunduğundan emin olmak için herbir sistemin dinamik davranışı yol ihtimaliyet metodu ile incelendi. Bu ise, düzen parametrelerinin durulması ve dinamik denklemlerin akış diyagramları şeklinde çözümüyle yapıldı. Düzen parametrelerinin kararlı, yan kararlı ve kararsız durumlarının faz dönüşümleri kapsamlıca incelendi ve farklı düzlemlerde, denge faz diyagramına ilaveten yarı kararlı faz diyagramlan hesaplandı. Sonra da ikinci dereceden faz dönüşüm çizgilerinin kararsız devamlan ve kararsız çözümlerin süreksizlik gösterdiği noktalar denge ve yarı kararlı faz diyagramlan üzerinde verildi. Bunlara ilaveten, bir dış manyetik alanın yalnız karışık spin sistemi üzerindeki etkisi de incelendi. Sonuçta, düzen parametrelerinin yan kararlı faz diyagramlan ve kararsız durumların birinci ve ikinci derece faz dönüşüm çizgileri daima düşük sıcaklıklarda meydana geldiği bulundu ki bu sonuç deneysel ve teorik çalışmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE METASTABLE PHASE DIAGRAMS IN THE BLUME-EMERY- GRIFFITHS MODEL AND THE PHASE TRANSITIONS OF UNSTABLE STATES OF ORDER PARAMETERS The metastable phase diagrams of the Blume-Emery-Griffiths (BEG) model with the nearest-neighbor exchange interactions [bilinear (J) and biquadratic (K)] and crystal field interaction (D) are presented in addition to the equilibrium phase diagram by using the lowest approximation of the cluster variation method. For this purpose, the following three systems are chosen: (i) one sublattice BEG system, (ii) two sublattice BEG system and (iii) the mixed spin- 1/2 and spin-1 Ising system. For each system, besides the stable states, metastable and unstable states of the order parameters are found for various values of the coupling parameters. The classification is made by comparing the free energy values of these states. The dynamics of each system is studied by the path probability method in order to make sure that the metastable and unstable branches of the order parameters are found and defined completely and correctly. This is done by studying the relaxation of the order parameters as well as expressing the solution of the dynamic equations by means of the flow diagrams. The phase transitions of the stable, metastable and unstable branches of the order parameters are investigated extensively and the metastable phase diagrams are calculated in addition to the equilibrium phase diagrams in different planes. Then, the unstable continuation of the second-order phase transition lines and the points which have shown discontinuity of unstable solutions are superimposed on the equilibrium and metastable phase diagrams. Moreover the influence of the external magnetic field on only the mixed spin system is also examined. In conclusion, it is found that the metastable phase diagrams and the first- and second-order phase transition lines for the unstable branches of the order parameters always exist at the low temperatures, which are consistent with the experimental and theoretical works.